شرایط نگهداری کاکتوس ژمینو بروچی

ژمینو بروچی

نام گیاه: ژمینو بروچی

نام فارسی: بروچی

نام انگلیسی: Gymnocalycium

 نام علمیGymnocalycium ambatoense

خانوادهCactaceae

منشا: آمریکای جنوبی، آرژانتین

کاکتوس ژمینو بروچی یک گیاه شاداب، همیشه سبز است که بخاطر رشد کندی که دارد مناسب برای نگهداری در گلدان می باشد. کاکتوس بروچی از گونه های خاردار و گوشتی کاکتوس ها به شمار می رود. ساختمان گیاهشناسی کاکتوس ژمینو بروچی بدین گونه ست که با ریشه های عمیق خود آب را پیدا میکند و در ساقه های شبکه مانند خود ذخیره می کند. چون برگ ها در این گیاه به شکل تیغ در آمده است سطح تبخیر آب در آن به حداقل می رسد و از این رو مقاومت بالایی به کم آبی دارد. نگهداری ساده این گیاه از جمله عوامل جذابیت آن می باشد.

مشخصات ظاهری

کاکتوس ژمینو بروچی در زمان بلوغ گلهایی به رنگ سفید درخشان، نارنجی یا صورتی می دهد. فصل گلدهی این گیاه تابستان می باشد. در صورتی که این گیاه در شرایط ایده آل رشد کند قطر آن حدود 50 سانت و طول آن 30 سانتی متر خواهد رسید. بروچی دارای تیغ های هلایی شکل تیره رنگ به صورت مجموعه ای هم مرکز در برآمدگی هایی که روی ساقه گیاه بوجود آمده، می باشد.

ژمینو بروچی
ژمینو بروچی

شرایط کلی نگهداری

نور

ژمینو بروچی به نور عالی و غیر مستقیم نیاز دارد. پنجره های جنوبی و غربی مکانی مناسب برای بروچی هستند. نور زیاد و مستقیم باعث رنگ پریدگی در گیاه می شود. در صورتی که گیاه در سایه قرار گیرد بستری برای بیماری های قارچی فراهم می شود. 

دما :

دمای مطلوب این گیاه در بازه 15 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. در زمستان در برابر دمای کم حتما محافظت شود.

آبیاری :

ژمینو بروچی در فصل تابستان نیاز آبی متوسطی دارد اما در زمستان و فصل استراحت باید فواصل آبیاری را زیاد کنید و تا هنگامی که خاک کاملا خشک نشده آن را مجدد آبیاری نکنید. 

خاک:

نیاز به خاکی اسید با مواد آلی دارد. مخلوط نصف خاک باغچه و ماسه و نصف ورمی کمپوست و شن ریز بهترین ترکیب خاکی مناسب ژمینو بروچی می باشد. در بهار هر 20 روز با کود مایع پتاس بالا تغذیه شود.

 

ژمینو بروچی
ژمینو بروچی

هرس:

نیاز به هرس خاصی ندارد.

تکثیر:

تکثیر این گیاه مانند مامیلاریا هانیانا از طریق بذر می باشد. پس از گذشت یک هفته بذرهای بروچی جوانه زنی می کنند که نیاز است روزی یکبار هوادهی شوند تا با محیط بیرون بدون سرپوش آداپته شوند. 

عوارض و درمان : 

  1. پوسیدگی های قارچی از عوامل شایع بروچی می باشد.
  2. شپشک آرد آلود نیز عامل دیگر خسارت به این گیاه می باشد که با سموم دیازینون و مالاتیون قابل کنترل است.
ژمینو بروچی
ژمینو بروچی

One thought on “شرایط نگهداری کاکتوس ژمینو بروچی

  1. Pingback: معرفی فروکاکتوس گرایسیلیس – mohandesnic.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *