معرفی و نگهداری کاکتوس آستروفیتوم

آستروفیتوم

 نام گیاه: آستروفیتوم

نام فارسی: کاکتوس ستاره ای

نام انگلیسی: Star Cactus 

نام علمیASTROPHYTUM ASTERIAS

خانواده: کاکتوس

منشا: تگزاس و مکزیک

آستروفیتوم آستریاس معروف ترین گونه جنس آستروفیتوم می باشد که به کاکتوس ستاره ای معروف است. گردشگران دنیا علاقه زیادی به استار کاکتوس دارند. کوچکترین گونه آستروفیتوم، Asterophytum asterias نام دارد که در شرایط سخت و بی آبی تگزاس آمریکا به خوبی رشد می کند. نگهداری کاکتوس آستروفیتوم به علت حساسیت های بالای این گیاه کمی سخت می باشد.

آستروفیتوم
کاکتوس ستاره ای یا آستروفیتوم

مشخصات ظاهری

کاکتوس آستروفیتوم کاکتوسی ستاره ای شکل به رنگ سبز می باشد که همراه افزایش سن آن ارتفاع گیاه بلندتر و رنگش خاکستری می شود. بعضی از گونه های آستروفیتوم دارای شیار باریک با رشته های کرکی سفید و برخی دیگر بدون خار و باقی دارای موهای کرکی فراوان می باشند. این گیاه گلهای قیفی با قطر ۹ سانتی متر به رنگ های زرد و سرخ دارد که در فصل تابستان طاهر می شود. معمولا کاکتوس آستروفیتوم از سن ۳ سالگی به بعد شروع به گلدهی می کند اما در بعضی از گونه های پیوندی این رخداد در ۲ سالگی اتفاق می افتد. آب زیاد و کودهی گل دهی این گیاه را به تعویق می اندازد. 

 

آستروفیتوم
آستروفیتومآستروفیتوم

شرایط کلی نگهداری :

نور

مانند اچینو گروزنی، اچینوپسیس، سیلندریکا و افوربیا اینگنس علاقه زیادی به نور آفتاب دارد. در بهار و تابستان کاکتوس آستروفیتوم را در بیرون از خانه نگهداری کنید. در صورت تابش مستقیم نور خورشید رنگ ساقه ها تیره تر می شود. رشد گیاه در سایه موجب بروز بیماری قارچی و آبکی شدن ساقه می گردد.

دما :

 دمای بالا را دوست دارد. دمای منفی ۳ به پایین موجب خسارت و لطمه شدید به گیاه می شود. دمای اپتیمم برای این گیاه بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد گزارش شده است.

آبیاری :

 از اسپری و ریختن آب به بدنه کاکتوس آستروفیتوم جدا خودداری شود چرا که این اقدام موجب تغییر رنگ ساقه و عوارض غیر قابل برگشت در آن می شود.

 خاک :

خاک مناسب گیاه شامل دو قسمت خاک رسی، یک قسمت خاک برگ پوسیده، یک قسمت ماسه سبک، به همراه مقدار کمی پودر استخوان و سنگریزه می باشد. از بهار تا اوایل پاییز هر ۱۵ روز یکبار قطره مخصوص کاکتوس (کود پتاس بالا) را همراه آبیاری به گیاه بدهید.

هرس:

این گیاه نیاز به هرس ندارد.

تکثیر:

  1. تکثیر با بذر: برای این منطور بذرها را در بهار در خزانه بکارید.
  2. تکثیر به وسیله قلمه زدن در تابستان
آستروفیتوم
آستروفیتوم

عوارض و درمان :

در صورت آبیاری منظم گیاهی مقاوم به آفات و بیماری است.

آستروفیتوم
آستروفیتوم

One thought on “معرفی و نگهداری کاکتوس آستروفیتوم

  1. Pingback: معرفی کاکتوس نوتوی خورشیدی - باغ گل اینترنتی مهندس نیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *