معرفی کاکتوس ملو و شرایط نگهداری آن

کاکتوس ملو

نام گیاه: ملو کاکتوس آزورئوس فرما کریستاتوس

نام فارسی: ملو کاکتوس

نام انگلیسی: Melocactus

 نام علمیMelocactus azureus f. cristatus

خانوادهCRASSULACEAE

منشا: تولید گلخانه

ملو، ملوکاکتوس و ملوکاکتوس آزورئوس فرما کریستاتوس از نام های این گیاه می باشد. اوایل بهار تا وسط تابستان فصل رشد ملو می باشد. اول بهار تا انتهای پاییز شاهد گلدهی این گیاه هستید. زمستان فصل استراحت کاکتوس ملو می باشد. ملوکاکتوس از انواع کاکتوس های گرمسیری به شمار می رود. اگرچه نگهداری این گیاه نیاز به مهارت دارد و به دوستان مبتدی خرید آن توصیه نمی شود! اما سرعت رشد بالایی دارد. 

کاکتوس ملو
کاکتوس ملو

مشخصات ظاهری

دقت کنید آن را با فروکاکتوس گرایسیلیس اشتباه نگیرید! ملو کاکتوس معمولا کاکلی زیبا و خاص به سر دارد که طرح بادبزنی آن 20 سانتی متر ضخامت دارد. ساقه این گیاه سبز با طیف آبی می باشد. ریشه های ملو کم عمق می باشد. ملو به جای برگ تیغ هایی به رنگ سیاه و سفید مایل به قرمز با 3 تیغ مرکزی 6 سانتی متری و 11 تیغ شعاعی به طول 5 سانتی متر دارد. گل های کاکتوس ملو 20 میلی متر به قطر 11 میلی متر به رنگ صورتی مایل به قرمز می باشد. رنگ میوه این گیاه سفید مایل به صورتی به طول 25 میلیمتر و قطر 10 میلیمتر است. 

ملو کاکتوس
ملو کاکتوس

شرایط کلی نگهداری

نور

این کاکتوس به نور زیاد فیلتر شده درفصل تابستان و نور مستقیم آفتاب در فصل زمستان احتیاج دارد. نور کم یا نامناسب موجب رشد علفی و بی قواره شدن کاکتوس ملو می شود. 

دما :

دمای مورد نیاز و مناسب ملو کاکتوس محدوده بین ۱۰ الی ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد.

آبیاری :

در زمستان دوره های آبیاری ملو نسبت به سایر کاکتوس ها بیشتر می باشد. در بهار و تابستان آبیاری دو روز پس از خشک شدن خاک انجام گیرد. قبل از آبیاری اطمینان پیدا کنید که سوراخ های زهکش گلدان به اندازه و مناسب باشد. 

خاک:

ترکیب خاکی مناسب ملو کاکتوس عبارتست از کوکوپیت، پرلیت تازه، کمپوست، شن ریز و کمی ماسه

هرس:

هرس خاصی احتیاج ندارد. 

تکثیر:

ازدیاد این گیاه تنها با بذر امکان پذیر است. بذر ملو را در اوایل بهار در یک خاک شنی با ضریب تخلخل مناسب با پوشش پلاستیکی بکارید. نور مناسب و دمای بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد بهترین شرایط برای جوانه دهی می باشد.

عوارض و درمان : 

  1. در اثر آبیاری زیاد به بیماری قارچی و پوسیدگی دچار می شود. 
  2. برای مقابله با آفاتی نظیر شپشک از دیازینون و مالاتیون استفاده کنید.
ملو آبی
ملو آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *