نگهداری از کاکتوس مامیلاریا هانیانا

مامیلاریا هانیانا

نام گیاه: مامیاریا هاهنیانا

نام فارسی: کاکتوس بانوی پیر

نام انگلیسی: MAMMILLARIA HAHNIANA

 نام علمی: Mammillaria Hahniana

خانوادهCactaceae

منشا: مکزیک

کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا یا مامیلاریا هانیانا از گونه های گلدار m.hahniana به شمار می رود. کاکتوس بانوی پیر یا old lady cactus نام های دیگری می باشد که به این کاکتوس اطلاق می شود. مامیلاریا هاهنیانا علاوه بر مکزیک در بسیاری از مناطق از جمله آریزونا، سیلوام اسپرینگز، آرکانزاس، Castro Valley، کالیفرنیا، تمپلتون، کالیفرنیا ، ویستا این کاکتوس بصورت پراکنده یافت می شود.

مشخصات ظاهری

شکل این کاکتوس استوانه ای و در بعضی اوقات کروی می باشد که گستردگی حدود 15 سانتی متر و ارتفاع 50 سانتی متری دارد. مامیلاریا هانیانا در فصل بهار (اواسط آن) و تابستان (به طور کامل) گل هایی زیبا و تفکیکی به رنگ های قرمز و گاهی گلهای بنفش می دهد. گونه های کلسیونی نادری در این گونه دیده می شود که همواره مورد توجه بسیاری از علاقمندان قرار گرفته است.

مامیلاریا هانیانا
مامیلاریا هانیانا کلکسیونی

شرایط کلی نگهداری

نور

کاکتوس مامیلاریا هانیانا نیازمند نور زیاد و فیلتر شده است. در بهار و تابستان اگر در حیاط منزل جای دارد حتما از آفتاب سوزان ظهر دور نگه داشته شود. نهال جوان بهتر است در سایه نگهداری شود.

دما :

دمای مطلوب این گیاه 20 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. در زمستان در مقابل کاهش دما بایستی از این گیاه محافظت شود.

آبیاری :

در بهار و تابستان هفته ای یک الی دو مرتبه بسته به خشکی خاک و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری صورت گیرد. حتما دقت شود موقع آبیاری خاک گلدان خشک باشد. استفاده از قطره مخصوص کاکتوس توصیه می شود.

خاک:

تعویض گلدان را هر سال در فصل بهار انجام دهید. خاک مناسب برای مامیلاریا هانیانا باید اسیدی باشد. مخلوطی از ماسه، کمپوست و کمی خاکبرگ پوسیده ببستر پیشنهادی برای مامیلاریا می باشد.

مامیلاریا هانیانا
مامیلاریا هانیانا

هرس:

کاکتوس مامیلاریا هاهنیانا نیاز به هرس خاصی ندارد.

تکثیر:

برای تکثیر کاکتوس مامیلاریا هانیانا می توانید از دو روش بذر و قلمه زدن اقدام کرد. کاشت بذر معمولا در بهار امکان پذیر می باشد. حدود یک هفته بعد از کاشتن بذرها شروع به جوانه زنی می کند. بهترین روش تکثیر برای این گیاه قلمه زنی در تابستان است. بدین منظور به وسیله چاقوی تیزی که با الکل ضدعفونی شده قطعاتی از گیاه را برداشته و پس از خشک شدن شیره لاتکس در ماسه بکارید.

عوارض و درمان : 

  1. پوسیدگی ریشه و بیماری قارچی از عوامل شایع این گیاه می باشد. آبیاری منظم و گلدان مناسب این عارضه را در مامیلاریا هانیانا پیشگیری می کند.
  2. شپشک آرد آلود نیز عامل دیگر خسارت به این گیاه می باشد که با سموم دیازینون و مالاتیون قابل کنترل است.
مامیلاریا هانیانا
مامیلاریا هانیانا

One thought on “نگهداری از کاکتوس مامیلاریا هانیانا

  1. Pingback: شرایط نگهداری کاکتوس ژمینو بروچی – mohandesnic.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *