راهنمای کامل نگهداری نخل ماداگاسکار در منزل

نگهداری نخل ماداگاسکار

مراقبت های لازم از نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار گیاهی گلدار بومی آفریقا و جزیره ماداگاسکار می باشد. نام علمی ساکولنت نخل ماداگاسکار Pachypodium lamerei است. نخل ماداگاسکار فتوسنتز را از طریق ساقه (نه برگ!) انجام می دهد.

ارتفاع نخل ماداگاسکار به چند متر می رسد؟

مردم اکثرا نخل ماداسگار را در اندازه های کوچک و گلدانی می خرند اما جالب است بدانید که در طبیعت ارتفاع این ساکولنت زیبا به 6 متر نیز می رسد. این گیاه رشد بسیاری سریعی دارد و طی مدت 2 سال به ارتفاع 3 متر خواهد رسید. ساقه این گیاه آب زیادی را در خود ذخیره می کند و برای جلوگیری از پوسیدگی هر سال گلدان را تعویض کنید. فصل رشد نخل ماداگاسکار، بهار می باشد.
برگ های نخل ماداگاسکار در پاییز شروع به ریختن می کند و در زمستان فقط ساقه می ماند (پس نگران لخت شدن ساقه گیاه نباشید!) و در بهار دوباره شاخ و برگ جدید می روید.

برای خرید ماسک تنفسی اینجا کلیک کنید!

برای خرید آبپاش پاش دستی با تریگر ایرانی اینجا کلیک کنید!


لطفا به فروشگاه اینترنتی مهندس نیک سر بزنید!

بلندی نخل ماداگاسکار
بلندی نخل ماداگاسکار

نور و دمای مناسب برای رشد بهتر نخل ماداگاسکار

 1. نخل ماداگاسکار آفتاب دوست است و نور کامل را می پسندد. هوای گرم و نور مستقیم خورشید از اولین نیازهای رشدی این گیاه محسوب می شود. اگر در منزل نگهداری میکنید پنجره جنوبی بهترین مکان برای نگهداری این ساکولنت زیباست.

 2. در زمستان در قسمت های گرم خانه نخل ماداگاسکار را نگه دارید. دمای زیر 12 درجه در زمستان باعث آسیب به گیاه می شود. مکان گرم در زمستان موجب می شود تمامی برگ های گیاه نریزد!

مقدار مورد نیاز آب و کود برای تغذیه نخل ماداگاسکار

 1. هر وقت خاک گلدان کاملا خشک شد اقدام به آبیاری کنید. در زمستان آبیاری را هر سه هفته یکبار انجام دهید. وقتی برگ ها کاملا ریختند به هیچ وجه آبیاری نکنید.

 2. در بهار و تابستان از کود مایع پتاس بالا مخصوص کاکتوس هر دو هفته یکبار برای تغذیه گیاه استفاده کنید.
  برای خرید کود سه بیست و کود مایع مناسب اینجا کلیک کنید!

گلدان نخل ماداگاسکار
گلدان نخل ماداگاسکار

بهترین ترکیب خاکی برای بستر رشد نخل ماداگاسکار

خاک مناسب برای این گیاه همان خاک مخصوص کاکتوس است. ترکیب خاکی شامل ماسه نرم، کوکوپیت و پیت ماس باید باشد. خاک کاکتوس به خاطر بافت سبک ، آب را به راحتی از خود عبور می دهد و از بیماری قارچی جلوگیری می کند. در بهار اقدام به تعویض گلدان و ریختن خاک جدید نمایید.

برای خرید خاک مناسب نخل ماداگاسکار اینجا کلیک کنید!

 

*نکته مهم*

برگ های خشک و بیمار را در بهار حذف کنید.

روش تکثیر و ازدیاد نخل ماداگاسکار

 1. از طریق بذر و قلمه می توان این گیاه را تکثیر کرد. پرورش از طریق بذر کار نسبتا دشواری است چرا که بذرها به راحتی جوانه نمی زنند. بذرها را قبل از کاشت در آب گرم قرار دهید و سپس در ماسه مرطوب نگه دارید.

 2. برای قلمه از شاخه های بالغ زیر برگ نزدیک به تنه گیاه استفاده کنید. قلمه ها را با قیچی جدا کنید و یک هفته در سایه قرار دهید تا خشک شود. سپس در بستر کوکوپیت و ماسه بکارید. از هورمون ریشه زایی برای ریشه دار شدن بهتر استفاده کنید.

تکثیر نخل ماداگاسکار
تکثیر نخل ماداگاسکار

آفات و بیماری ها رایج نخل ماداگاسکار

 1. پوسیدگی ریشه که در اثر آب زیاد و زهکش نامناسب بوجود می آید.

 2. ریزش برگ که در اثر حمله برخی حشرات مانند شته‌ها، کنه تارعنکبوتی، شپشک ها بخصوص شپشک آرد آلود بوجود می آید. برای دفع آفات از حشره کش استفاده کنید.

 3. برگ ها زرد و سپس قهوه ای می شوند که علت آن بیماری قارچی است . برای دفع بیماری قارچی از قارچ کش استفاده نمایید.
  برای خرید آفت کش و قارچ کش گیاهی مناسب اینجا کلیک کنید!

 برای ورود به گروه پرسش و پاسخ کانال تلگرام مهندس نیک کلیک کنید! (ورود با فیلتر شکن امکان پذیر است)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *