راهنمای پرورش و نگهداری کراسولا بندکفشی

کراسولا بندکفشی

نام گیاه: کراسولا ماسکوسا

نام فارسی: ساکولنت بندکفشی

نام انگلیسی: Crassula lycopodioides

نام علمیCrassula muscosa

خانواده: کراسولاسه

منشا: آفریقای جنوبی

کراسولا ماسکوسا یا همان ساکولنت بندکفشی با نام علمی Crassula muscosa به طور خیلی وسیعی در اکثر مناطق نیمه خشک و خشک karoo یافت می شود. این گیاه زیستگاه های سنگی و طبیعی را می پسندد. امروزه بندکفشی با نام کراسولا ماسکوسا مترادف کراسولا لیکپدیئیدس (Crassula lycopodioides) در اقصی نقاط دنیا شناخته شده است. استفاده از کراسولای بندکفشی در تراریوم و دیش گاردن ها، منظره زیبایی را به وجود می آورد. «کراسولا آربرسانس» متداول ترین ساکولنت بندکفشی است که برگهایی بیضی شکل با رنگ سبز مایل به خاکستری دارد. 

کراسولا بندکفشی
کراسولا بندکفشی

مشخصات ظاهری

طول ساکولنت بندکفشی بین ۱۰ تا ۴۰ سانتی متر است که به علت رشد زیاد ظاهری متراکم و درهم رفته را نشان می دهد. شاخه های این گیاه محکم، سبز رنگ و چوبی مانند است که رشد خیلی سریعی دارند. گلهای زرد رنگ مایل به سبز این گیاه دارای ۵ گلبرگ می باشد که در بهار ظاهر می شود. ساکولنت بندکفشی دارای برگ هایی بیضی به طول ۸ میلی متر و عرض ۴ میلی متر می باشد.

شرایط کلی نگهداری

نور

ساکولنت بندکفشی به نور زیاد احتیاج دارد. اگر در خانه آن را نگه می دارید به پشت پنجره های جنوبی یا غربی که نور زیادی دارد، منتقل کنید. 

دما :

دمای اپتیمم آن بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. دمای زیر ۵ درجه همانند دمای بالای ۳۵ درجه سانتی گراد آسیب های جدی و جبران ناپذیر به گیاه وارد می کند. 

آبیاری :

ساکولنت بندکفشی به کم آبی مقاومت بالایی دارد به طوری که این گیاه گزینه ی مناسبی برای باغچه های سنگی و باغ صخره ای به حساب می آید. بسته به خاک و شرایط نگهداری در تابستان هفته ای یکبار و زمستان هر دو هفته یکبار نیاز به آبیاری دارد. به همراه آب آبیاری از بهار تا اول پاییز از قطره مخصوص کاکتوس (کود پتاس بالا) استفاده کنید.

خاک:

خاکی سبک، متخلل با زهکش مناسب بهترین بستر برای بندکفشی است. ترکیب خاکی آن عبارتست از کمی خاک باغچه، نیمی شن و ماسه و مقداری کمپوست پوسیده با پرلیت

کراسولا بندکفشی
کراسولا بندکفشی

هرس:

هر سال در پاییز شاخه های سریع الرشد این گیاه را سرزنی کنید. در بهار نیز از هرس آن قلمه های زیادی به وجود می آید. 

تکثیر:

به دو طریق کاشت بذر و قلمه زدن افزایش می یابد که روشهای آن را در بخش تکثیر سیلندریکا مشاهده کنید. 

عوارض و درمان :

شپشک آرد آلود دشمن درجه یک بندکفشی می باشد که روشهای مبارزه با آن را در بخش عوارض و درمان مامیلاریا مطالعه کنید. 

کراسولا بندکفشی
کراسولا بندکفشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *