راهنمای نگهداری و پرورش کاکتوس اپونتیا

کاکتوس اپونتیا

نام گیاه: اپونتیا برازیلینس

نام فارسی: کاکتوس انجیر تیغی

نام انگلیسی: Opuntia brasiliensis

 نام علمیOpuntia brasiliensis

خانوادهCactaceae

منشا: قاره آمریکا از جمله کشورهای برزیل ، پاراگوئه ،بولیوی و پرو

نام های دیگر اپونتیا، گلابی خاردار، کاکتوس راکتی، زبان مادر شوهر و انجیر هندی می باشد. به علت مقاومت بسیار بالای اپونتیا به ناملایمات محیطی، نگهداری آسانی دارد. انجیر هندی بخاطر پد خوراکی شبیه انجیر آن که خوردنی ست به این نام معروف شده است. اپونتیا تنوع بسیار زیادی دارد بطوریکه از سراسر شمال و جنوب امریکا و در شمال کانادا، از طریق دریای کارائیب، و آرژانتین این نوع کاکتوس را میتوان یافت. آب قرمزرنگ میوه اپونتیا برای نوشیدن، درست کردن آبنبات و ساخت ژله مصرف می شود. از خواص درمانی آن میتوان به درمان دیابت و بیماری های قندی اشاره کرد.

مشخصات ظاهری

مانند سایر گونه های اپونتیا دارای پدهای راکت مانند می باشد که در دو شکل دیده می شود. گونه ای از آن دارای ساقه ای در وسط بوده که پدها به آن متصل هستند و گونه دیگر پدها به صورت طبقاتی بر روی یکدیگر وجود می آیند. انجیر هندی  آرئول هایی به رنگ سفید با تیغ هایی بسیار ریز به رنگ خاکستری و قهوه ای دارد. این گیاه گل هایی به رنگ زرد روشن دارد که در تابستان ظاهر می شود. همچنین میوه‌های اپونتیا به رنگ قرمز و زرد است که به‌عنوان میوه خوراکی در بازار به فروش می‌رسد.

 

کاکتوس اپونتیا
کاکتوس اپونتیا

شرایط کلی نگهداری

نور

کاکتوس اپونتیا مانند تمام کاکتوسان بیابانی از جمله اچینو گروزونی و اچینوپسیس، در نور زیاد، کامل و مستقیم بهترین رشد را دارد و برای نگهداری در منزل باید در جایی که بیشترین نور را دارد نگهداری شود.

دما :

کاکتوس انجیر تیغی در صورت آبیاری منظم و به موقع در تابستان تحمل دمای بالا را دارد اما به سرمای زمستان حساس است.

آبیاری :

این کاکتوس مقاومت زیادی به خشکی و نیاز کمی به آب دارد بطوریکه در منطقه گرم و بی آب رشد می کنند و آب اضافی را در ریشه های خود ذخیره می کند. ذکر این نکته ضروری ست که قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ های زهکش گلدان به اندازه و کافی هستند. اگر سوراخ ها کم بودند، به وسیله میخ یا هر شی نوک تیز تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید تا آب اضافی در خاک باقی نماند چون موجب پوسیدگی ریشه می شود.

خاک:

ترکیب خاکی مناسب عبارتست از کوکوپیت، پرلیت تازه، کمپوست، شن ریز و کمی ماسه

کاکتوس اپونتیا
کاکتوس اپونتیا یا انجیر تیغی

هرس:

نیاز به هرس خاصی ندارد.

تکثیر:

از دو طریق بذر و قلمه در بهار و تابستان افزایش می یابد.

عوارض و درمان :

به پوسیدگی ریشه در اثر آب زیاد حساس است. 

کاکتوس اپونتیا
کاکتوس اپونتیا (انجیر تیغی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *