20 نکته طلایی درباره تکثیر و نگهداری آدنیوم

آدنیوم

20 نکته اساسی درباره تکثیر و نگهداری آدنیوم که هر کس باید بداند!

آدنیوم، ساکولنتی با رشد بوته ای بومی عربستان، تایلند، تایوان، ویتنام و آفریقا می باشد که امروزه در اکثر نقاط دنیا یافت می شود. در این کشورها آدنیوم را به عنوان بونسای در ظرف های مخصوص پرورش می دهند. رز صحرایی ( معروف به آدنیوم ) به خاطر رنگ زیبای شاخه هایش طرفداران بسیار زیادی دارد. کسانی که تا به حال آدنیوم را از نزدیک ندیده اند به هیچ عنوان نمیتوان تصور کنند که درختچه ای با گلهای قرمز، صورتی و سفید تا چه حد میتواند سایه زیبایی ایجاد کند.
در ادامه این مقاله قصد داریم 20 نکته خواندنی از آدنیوم را درباره تکثیر، نگهداری و بیماری های رایج این بونسای زیبا و جذاب به صورت مجزا بیان کنیم.

گل آدنیوم
گل آدنیوم

 

5 دلیل برای خاص بودن و جذابیت بالای بونسای آدنیوم

 1. بونسای آدنیوم گل قرمز با ساقه متورم از پر فروش ترین گیاهان دنیا به شمار می رود.

 2. رز صحرایی که قابلیت بالایی در شکل پذیری بوسیله هرس دارد، بسیار سمی می باشد که باید آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید. هرس آدنیوم اواخر فصل زمستان انجام می گیرد. سربرداری انتهای شاخه‌ اواخرپاییز منجر به افزایش گلدهی در سال آینده و تحریک رشد ساقه های جدید می شود. بخاطر سمی بودن شیره گیاه موقع هرس حتما از دستکش استفاده شود.

 3. آدنیوم در طبیعت به ارتفاع 4 و نیم متر هم می رسد. بنابراین با توجه به رشد بالای این گیاه در سال دوبار اقدام به تعویض گلدان کنید تا گیاه در گلدان های بزرگتر به رشد طبیعی خود ادامه دهد.

 4. برای فرم دهی گیاه شما باید در فصل بهار تا اواخر تابستان اقدام به هرس سبز کنید.

 5. برای داشتن آدنیوم با کیفیت بالا شما می توانید اقدام به کاشت بذر آن در گلدان کنید. وقتی گیاه به بلوغ برسید غلاف های بذری آن را جدا کنید. بعد از دو هفته غلاف بذر آدنیوم خشک می شود. در این مرحله غلاف را بشکافید و بذرها را در گلدان بکارید.

  گیاه آدنیوم
  گیاه آدنیوم

5 نکته برای تکثیر آدنیوم از طریق بذر و قلمه

 1. اولین مرحله داشتن قیچی تیز و ضدعفونی شده با الکل یا وایتکس می باشد. داشتن قیچی استریل به عدم شیوع بیماری در قلمه ها کمک شایانی می کند. کاتر تیز باعث برش صاف آوندها و افزایش ریشه زایی می شود.

 2. قلمه ها را به صورت اریب در بستر کوکوپیت و پرلیت و کمی پیت موس و ماسه بکارید.

 3. بعد از کاشت بذر گلدان را زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید. بستر مناسب برای کاشت بذر همان خاک کاکتوس شامل 70درصد ماسه دوباره شسته شده و 30درصد پیت موس، کوکوپیت و پرلیت درشت می باشد.

 4. عمق کاشت بذرهای آدنیوم 2 و نیم سانتی متر باید باشد. بعد از کاشت، خاک اطراف را کمی فشار دهید تا هوا کمتر نفوذ کند.

 5. در مرحله آخر شما باید با اسپری خاک را کاملا خیس کنید. تا زمان جوانه زنی بذر، خاک باید مرطوب نگه داشته شود. خاک کاکتوس تا زمان بزرگ شدن گل آدنیوم می تواند بستر مورد استفاده این گیاه باشد.

  گونه های آدنیوم
  گونه های آدنیوم

5 نکته اساسی در نگهداری گل آدنیوم

 1. آدنیوم به نور مستقیم خورشید نیاز دارد. در صورت قرار گرفتن آدنیوم در سایه شاهد حالات رنگ پریدگی و کاهش کیفیت گلدهی خواهید بود. برخی از گونه های آدنیوم طاقت محیط سایه-آفتاب را دارند. آبیاری آدنیوم در روزهای گرم تابستان به صورت روزانه باشد. در فاصله دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود.

 2. دمای بیش از 32 درجه سانتی گراد منجر به نابودی این گل زیبا می شود. بونسای آدنیوم رطوبت بالا را می پسندد به همین خاطر بهترین مکان برای نگهداری آدنیوم گلخانه های خانگی می باشد. در صورت وجود رطوبت بالای 70 درصد، رشد گیاه بیشتر و شادابی آن بهبود می یابد. دمای منفی در زمستان باعث مرگ گیاه می شود.

 3. در مناطق شمال کشور شما می توانید آدنیوم را در زمین مرتفع یا سراشیبی بکارید. کاشت آدنیوم در فضای باز به شرط زهکش مناسب میسر می باشد.

 4. بهترین گلدان برای آدنیوم ظروف سفالی بدون لعاب به رنگ قرمز متمایل به قهوه ای می باشد. هنگام کاشت در گلدان ته آن را پوکه معدنی بریزید. گلدان سفالی بدون لعاب باعث می شود تا آب اضافی از بدنه ظرف خارج شود و به زهکشی بهتر کمک می کند.

 5. در دوران خفتگی آدنیوم که معمولا در زمستان اتفاق می افتد، گیاه را به جایی گرم و پر نور منتقل کنید. آبیاری در این دوران ماهی یکبار صورت می گیرد.

  نگهداری آدنیوم
  نگهداری آدنیوم

5 عارضه فیزیولوژیک و بیماری شایع در آدنیوم

 1. کنه تار عنکبوتی که روی شاخه ها مشاهده می شود. این آفت به صورت فرش کل گیاه را می پوشاند. تهویه مناسب و قرار داشتن گیاه در معرض جریان هوای آزاد کمک شایانی به پیشگیری از این آفت می کند.

 2. توقف رشدی که در اثر حمله آفات مکنده و ترشح شیره ی گیاه بوجود می آید. در صورت وجود این بیماری سطح گیاه را با فشار زیاد جریان آب بشورید.

 3. پوسیدگی ساقه که به کرارت مشاهده می شود. این بیماری در روزهای سرد بیشتر دیده می شود. در این بیماری لایه های داخلی ساقه و آوندها از بین می روند.

 4. ریختن برگ گیاه در زمستان که به دلیل قرار گرفتن گیاه در معرض هوای سرد رخ می دهد.

 5. لکه برگی، سفیدک و پوسیدگی های قارچی از دیگرآفات آدنیوم می باشد که برای مقابله با آن قارچ کش بنومیل توصیه می شود. ضمنا برای پیشگیری از بیماری های قارچی زهکش گلدان را هر ماه چک کنید.

در ویدیوی زیر با بیماری های متداول آدنیوم بیشتر آشنا می شوید.

 

17 thoughts on “20 نکته طلایی درباره تکثیر و نگهداری آدنیوم

 1. Pingback: روش تکثیر و شرایط نگهداری آپونتیا سیلندریکا – mohandesnic.com

 2. علی says:

  با سلام و روز بخیر

  من مدت 6-7 ماه پیش یه گیاه آدنیوم کوچکی خریداری کردم و با بزرگتر شدنش گلدونش یکم بزرگتر کردم. محل نگهداری گیاه اتاق جنوبی خونه هستش که به لحاظ نوری آفتاب میشه گفت که مناسبه. آبیاری گیاه رو بصورت منظم و هفنه ای یکبار انجام دادم و بصورت ماهیانه از کودهای تقویتی استفاده کردم. آلان مدت 2 هفته ای هست که برگهای پایینی گیاه از یک سمت شرو ع به زرد شدن و خشک شدن کردن. من ابتدا تصور کردم شاید از نو ر باشه واسه همین یه مدت گذاشتمش پشت پنجره و فرقی نکرد. خاکش رو هم عوض کردم که ولی بازم تاثیری نداشت. برای همین مزاحم شما شدم تا اگر میشه راهنمایی بفرمایید. من عکس گیاهم رو هم دارم، فقط نمی دونم چطور باید برای شما ارسال کنم.

  • Erfan says:

   سلام آدنیوم نور فیلتر شده میخواد و احتمال میدم نور شما زیاد باشه
   ترفند بهتر برای شادابی آدنیوم اینه که گیاه رو تو هوای پاییز زیر نور شدید آفتاب بذارید وقتی تمام برگ هاش ریخت دوباره تو بهار برگ جدید و شداب میده

 3. پریسا says:

  باسلام، من ادنیومم رو قلمه زدم
  قلمه جدید رو تو گلدون جدید کاشتم
  اما گیاه اصلی که سر زنی شده، وطور باید مراقبت بشه تا دوباره ساقه بزنه
  ممنون میسم پاسخ بدین

  • Erfan says:

   سلام روی ساقه اصلی بریده شده رو کمی پودر قارچ کش بزنید همین!

 4. فرانک says:

  سلام من یک گیاه آدونیوم دارم که شاخ وبرگاش زیادنیست فقط به طورمستقیم رشدمیکنه
  الان خیلی ارتفاعش زیادشده.کی بایدگلدونشوعوش کنم؟

  • Erfan says:

   سلام گیاه رو بیرون از خانه در نور فیلتر شده قراردهید
   نورکم باعث رشد علفی شده
   همین الان هم میتونید تعویض گلدان را انجام دهید

 5. حورا says:

  سلام.آدنیوم سرحال وخوبی دارم.چند روزه دیدم تنه اصلی چروکیده شده والان چندتا برگ در حال زرد شدن هستن هفته ای یکبار آب میدم نه در اون حد که آب از زیر گلدون خارج بشه .اگر از خاک در بیارم وببینم مشکلش چیه خراب نمیشه؟چکارش کنم؟ممنونم

  • Sasan says:

   سلام گیاهتون رو تو نور مستقیم آفتاب تا سرد شدن پاییز قرار بدید . نور باید طوری بتابه که تمام برگ های گیاه رو از بین ببره! اما نترسید دوباره باز جوان سازی میشه
   آدنیوم فقط نور شدید میخواد همین!

 6. ریحانه says:

  سلام میخواستم ببینم میتونم آدنیوممو ک کوچیک هست توی باغچه نگه دارم تو فصل تابستان و بهار طوری ک سایه گلای دیگه روش باشه.؟

  • Sasan says:

   سلام این سوال بسته به منطقه آب و هوایی که شما دارید زندگی میکنید داره!

  • Sasan says:

   سلام عدم سربرداری در پاییز، کود و آب زیاد و نگهداری در نور کم از علل آن می باشد

 7. ایمان پارسی says:

  سلام من آدنیوم من در پایین تنه مقداری زرد شده ولی خود گیاه شادابه و برگ های خوبی داره میخواستم بدونم آیا راهی هست که برطرف بشه
  دوم اینکه موقع سر برداری کی هست و حتما باید پودر قارچ کش بزنید ممنون.

  • Sasan says:

   سلام سر برداری تو اویل دی ماه باید باشه، بجای پودر قارچ کش هورمون ریشه زا هم میتونید بزنید
   زردی تنه علتش میتونه آب زیاد باشه حتما خاک رو چک کنید پوسیدگی نداشته باشه

 8. امیر says:

  سلام یه آدنیوم دارم از اولی که گرفتم شروع به برگ دادن که می‌کرد برگاش کامل نمیشن ناقص میشن..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *