روش نگهداری کروتون و علت ریزش برگ های آن

نگهداری کروتون

چگونه از گیاه کروتون مراقبت کنیم؟

کروتون گیاه گرمسیری با برگ های روشن و رنگی می باشد. کروتون بومی آب و هوای گرم و مرطوب می باشد. نگهداری کروتون کمی دشوار است و برای افراد مبتدی توصیه نمی شود. نور، آبیاری ، دما و رطوبت کروتون باید طبق دستورالعمل هایی باشد که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد. ضمنا کروتون به جابجایی حساس است و نباید گلدان را جابجا کنید. اگر مکان مناسب کروتون را در منزل پیدا کنید دیگر نگران توقف رشد این گیاه زیبا نخواهید بود.
لطفا به فروشگاه اینترنتی مهندس نیک سر بزنید!

انتخاب مکان مناسب برای گیاه کروتن

 1. انتخاب گلدان مناسب

  کروتون آب زیادی را دوست دارد. اما خاک خیس و گلدان بدون زهکش باعث از بین رفتن این گیاه می شود. گلدانی را انتخاب کنید که سوراخ های زهکش مناسبی داشته باشد. گلدان کروتون نباید بیش از اندازه بزرگ باشد. اگر در مناطق گرم و مرطوب زندگی می کنید می توانید آن را در باغچه بکارید.

  گلدان مناسب کروتون
  گلدان مناسب کروتون
 2. 6 الی 8 ساعت نور غیر مستقیم مورد نیاز کروتون است

  نور مستقیم و شدید باعث سوختگی شدید برگ های کروتون می شود اما نور غیر مستقیم باعث تشکیل برگ های رنگی و زیبا خواهد شد. مکان مناسب برای نگهداری این گیاه پنجره های غربی است و نور مورد نیاز حدود 6 الی 8 ساعت در روز می باشد.

   

  نور مناسب کروتون
  نور مناسب کروتون
 3. کروتون را نزدیک جریان ورودی و خروجی هوا قرار ندهید

  هوای سرد و جریان هوای ورودی نزدیک پنجره باعث آسیب به کروتن می شود. کروتون را از درب های ورودی ، پنکه، بخاری ، دریچه های هوا و وسایل سرمایشی دور نگه دارید.

  مکان مناسب کروتون
  مکان مناسب کروتون

   

 4. گیاه را جابجا نکنید

  وقتی مکان مناسب کروتون را پیدا کردید تا حد امکان از جابجایی آن بپرهیزید. حرکت گلدان و تکان خوردن ریشه ها باعث وارد شدن تنش به گیاه می شود و توقف رشدی حاصل می شود. اگر گلدان را تکان دهید شاهد ریزش برگ های کروتون خواهید بود.

  عدم جابجایی کروتون
  عدم جابجایی کروتون

   

 5. کاشت کروتون در هوای آزاد در بهار

  در شمال کشور و مکان های گرم و مرطوب کروتون را در بهار به زمین اصلی انتقال دهید. زیر سایه درختان بزرگ، بهترین مکان برای کاشت کروتون می باشد. دمای کمتر از 4 درجه سانتی گراد باعث نابودی کروتون می شود. کروتون خاک غنی با زهکش مناسب را می پسندد. اگر در زمستان هوا سرد شد گیاه را در گلدان بکارید و دوباره به داخل منزل منتقل کنید.

  کاشت کروتون در هوای آزاد
  کاشت کروتون در هوای آزاد

   

شرایط نگهداری کروتون

 1. با آب ولرم خاک را مرطوب نگه دارد

  آب ولرم باعث می شود تا به گیاه و ریشه های آن تنش وارد نشود. هر وقت خاک خشک شد آبیاری را انجام دهید. طوری آبیاری کنید که آب اضافی از ته گلدان خارج شود. گیاهان مناطق گرمسیری خاک کمی مرطوب را می پسندند. در پاییز و زمستان آبیاری را کم کنید و اجازه دهید تا خشکی خاک به عمق 3 سانتی متر برسد.

  آبیاری کروتون
  آبیاری کروتون

   

 2. گیاه را در دمای 24 درجه سانتی گراد نگه دارید

  کروتون در دمای 16 درجه سانتی گراد هم رشد نمی کند چرا که بومی مناطق گرمسیری است. دمای اپتیمم برای رشد این گیاه در روز بین 21 الی 27 درجه و در شب 18 درجه سانتی گراد می باشد.

  دمای مناسب نگهداری کروتون
  دمای مناسب نگهداری کروتون

   

 3. رطوبت را در اطراف گیاه بالا ببرید

  سطح مطلوب رطوبت 70 درصد است و دامنه رطوبت اپتیمم 40 الی 80 درصد می باشد. شما این رطوبت را با قرار دادن کروتون در حمام ماهی یکبار و ایجاد بخار و یا اسپری هر روز آب (بدون کلر) تامین کنید. برای گیاهتون یک رطوبت سنج بخرید و هر روز رطوبت اطراف گیاه را کنترل کنید.

  رطوبت مناسب نگهداری کروتون
  رطوبت مناسب نگهداری کروتون

   

 4. کود دهی در فصل های رشد گیاه

  از بهار تا اواسط پاییز با کود مایع NPK (8-2-10) گیاه را تغذیه کنید. رنگ برگ ها با کود دهی مناسب زیباتر به نظر می رسند. در زمستان به هیچ وجه کود ندهید.

  برای خرید کود مایع مناسب اینجا کلیک کنید!

   

  کود دهی کروتون
  کود دهی کروتون

   

 5. در بهار تعویض گلدان را انجام دهید

  گلدان انتخابی جدید حدود 2 الی 5 سانتی متر قطر دهانه بزرگتری باید داشته باشد. گلدانی با سوراخ زهکش فراوانی را انتخاب کنید. تا نیمه گلدان را با خاک غنی و سبک پر کنید. گیاه را به همراه خاک دور ریشه در گلدان جدید قرار دهید و اطراف آن را خاک بریزید. مخلوط پیت موس، کوکوپیت و ورمی کمپوست مناسب می باشد. تعویض گلدان را برای کم کردن تنش به گیاه در بهار انجام دهید.

  برای خرید خاک مناسب کروتون اینجا کلیک کنید!

   

  تعویض گلدان کروتون
  تعویض گلدان کروتون

   

 6. برای کنترل رشد گیاه ، گلدان جدید را هم سایز قبلی انتخاب کنید!

  اگر گیاه شما به مقدار کافی بزرگ شده است و خواهان توقف رشد آن هستید از گلدان هم اندازه در بهار استفاده کنید. گل بزرگتر همواره باعث سریعتر شدن رشد گیاه کروتون می شود.

  کنترل رشد کروتون
  کنترل رشد کروتون

   

مشکلات رایج کروتون

 1. اگر نوک برگ ها قهوه ای شدند یعنی گیاه تشنه است!

  آبیاری کم باعث ریزش برگ ها و قهوه ای رنگ شدن نوک آن می شود. اسپری آب روی برگ ها نیز عارضه را تعدیل می کند.

  علت قهوه ای شدن برگ کروتون
  علت قهوه ای شدن برگ کروتون

   

 2. اگر برگ ها پژمرده شدند آبیاری را کم کنید.

  آبیاری زیاد موجب پژمردگی برگ ها می شود. هر وقت خاک به عمق 1 سانت خشک شد آبیاری کنید. قبل از آبیاری از سوراخ ته گلدان و خروج راحت آب از زهکش مطمئن شوید.

  علت پژمردگی کروتون
  علت پژمردگی کروتون

   

 3. تغییر مکان گیاه در صورت قهوه ای شدن برگ

  یکی دیگر از دلایل قهوه ای شدن نوک برگ ها سرما و نوسانات دمایی می باشد. قرار گرفتن کروتون نزدیک پنجره یا وسایل سرمایشی موجب این عارضه می شود و شما بلافاصله باید گیاه را به مکانی امن تر منتقل کنید.

  علت قهوه ای شدن نوک برگ کروتون
  علت قهوه ای شدن نوک برگ کروتون

   

 4. رنگ پریدگی برگ ها به خاطر نور کم می باشد

  6 الی 8 ساعت نور غیر مستقیم از اصلی ترین نیازهای این گیاه پر طرفدار است. نور کم باعث عدم شکل گیری رنگ مناسب در برگ ها می شود و این حالت عارضه رنگ پریدگی برگ کروتون را ایجاد می کند. برای برگشتن گیاه و رنگی شدن برگ ها گیاه را به مکانی پر نور انتقال دهید.

  علت رنگ پریدگی برگ کروتون
  علت رنگ پریدگی برگ کروتون

   

 5. استفاده از shade یا سایه بان در صورت مشاهده لکه خاکستری روی برگ

  نور مستقیم خورشید و گرما باعث بوجود آمدن لکه خاکستری روی برگ می شود. پر واضح است که در این حالت پارچه ای نازک برای حفاظت از قرار گرفتن گیاه در معرض نور UV بالای گیاه، ضروری است. پرده ای نازک یا توری یا سایه بان های مخصوص می تواند عارضه لکه خاکستری را کنترل کند.

  علت لکه خاکستری برگ کروتون
  علت لکه خاکستری برگ کروتون

   

 6. برای مقابله با کنه تارعنکبوتی برگ ها را با آب و صابون بشورید

  علائم حمله کنه تارعنکبوتی وجود لکه های زرد و قهوه ای، رنگ پریدگی و بافت سفید روی برگ ها می باشد. برای مقابله با این آفت ابتدا در کاسه ای کوچک چند قطره مایع ظرفشویی یا کمی صابون بریزید و سپس با پارچه نرم این محلول را روی برگ ها بمالید. بعد از حدود 10 دقیقه با پارچه ای تمیز برگ ها را پاک کنید. همچنین می توانید زیر دوش حمام گیاه را بشورید! تا زمان دفع آفت این اقدام را هر 5 روز یکبار انجام دهید. شستن روی برگ با فشار آب قوی و پودری! از دیگر روش های کنترل کنته تارعنکبوتی می باشد.

  برای خرید آفت کش و قارچ کش گیاهی مناسب اینجا کلیک کنید!

   

  بیماری شایع کروتون
  بیماری شایع کروتون

   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *