5 نکته حیاتی بعد از کاشتن بذر کاکتوس

کاشتن بذر کاکتوس

چه اقداماتی بعد از کاشتن بذر کاکتوس جهت جلوگیری از مرگ گیاهچه ها ضروری می باشد؟

قبل از پاسخ به این سوال لازم است این نکته را بیان کنیم که اگر مطالب قبلی ما را در رابطه با کاشت بذر کاکتوس را نخوانده اید ، همین الان اینجا مطالعه کنید. بعد از خواندن این مقاله و انجام کلیه نکات مطرح شده در آن شما خواهید توانست با انجام اقدامات حیاتی پس از کاشتن بذر کاکتوس تمامی گیاهچه های خود را از خطر نابودی و مرگ نجات دهید.
مطالب مرتبط: شناسایی 4 مشکل عمده در مسیر کاشت کاکتوس بذری

5 نکته حیاتی بعد از کاشتن بذر کاکتوس در منزل یا گلخانه

 1. بعد از کاشتن بذر کاکتوس هنگامی که برآمدگی سطح خاک را مشاهده کردید زمان تهویه خزانه کاشت می باشد

  معمولا چند هفته بعد از کاشت بذرکاکتوس جوانه ها سر از خاک در می آورند. کاکتوس های گرمسیری به آرامی رشد می کنند و این پروسه ممکن است بیش از یک ماه نیز طول بکشد. در نهایت شما اولین علائم جوانه زنی که برآمدگی های موجود در خاک است را مشاهده خواهید کرد. وقتی این مرحله رسید شما با برداشتن پوشش درب خزانه کاشت بذر کاکتوس در طول مدت روز ، اجازه نفس کشیدن به بذرهایتان را بدهید. هر چه بذرها بیشتر رشد می کنند شما درب ظرف کاشت خود را به مدت بیشتری بردارید.
  شایان ذکر است که این اقدام موجوب می شود سطح خاک بیشتر از قبل خشک شود و شما نیاز دارید آبیاری را بیشتر از قبل انجام دهید. زمان آبیاری هنگامی است که سطح خاک خشک شده باشد و آب را به اندازه ای اضافه کنید که در بستر نماند و به وسیله زهکش از ته ظرف کشت عبور کند. در بعضی از کاکتوس های گرمسیری برآمدگی مشاهده نمی شود که شما میتوانید برای این دسته از کاکتوس ها درب پوشش را با رشد گیاهچه بردارید.
  لطفا از فروشگاه اینترنتی مهندس نیک دیدن فرمایید!

   

 2. جدا سازی کاکتوس از خزانه بعد از استقرار کامل گیاه

  همانطور که در بالا اشاره شد کاکتوس ها به آرامی رشد می کنند. بسته به نوع کاکتوس بعد از 6 ماه الی 1 سال سایز کاکتوس به اندازه تیله بزرگ می رسد. در این هنگام زمان انتقال کاکتوس ها به گلدان های سایز 6 یا 8 می باشد. مانند اکثر گیاهان گلدانی برای رشد بهتر گیاه و تغذیه مناسب تر، کاکتوس ها را در گلدان های کوچک نگه ندارید! چرا که این عمل موجب گرسنگی غذایی، توقف رشد و در نهایت مرگ گیاه می شود.
  برای جداسازی از دستکش های باغبانی و بیلچه کوچک باغبانی استفاده کنید. محتوی خاک گلدان باید دقیقا همان ترکیب خاکی خزانه کاشت بذر کاکتوس باشد که در مقاله قبلی به طور کامل توضیح دادیم.

 3. گلدان ها را در سایه و نور غیرمستقیم قرار دهید تا گیاه بازسازی شود

  همانطور که قسمت تنه گیاه رشد می کند ریشه ها و قسمت پایینی گیاه نیز در حال توسعه و نمو است. برای اینکه کاکتوس به اندازه بزرگ برسد باید هر سال یک سایز گلدان آن را بزرگتر کنید تا ریشه ها فرصت رشد بهتر را داشته باشند. در زمان تعویض گلدان به گیاه تنش وارد می شود و به همین خاطر شما باید با قرار دادن گیاهتان در سایه و نور ملایم اجازه بازسازی مجدد را بدهید. گیاهتان را کم کم از محلی که نور کمتری دارد به محل پرنورتر منتقل کنید.

 4. آبیاری به بندرت!

  کاکتوس ها گلدانی نسبت به بقیه گیاهان گلدانی آب کمتری نیاز دارند. اگرچه آب برای رشد گیاه ضروری است اما کاکتوس ها شهرت شان بخاطر مقاومت به کم آبی در بیابان می باشد. تقریبا 90% کاکتوس های بیابانی پس از استقرار در گلدان نیاز به آب بسیار کمی دارند. هر نوع کاکتوس نیاز آبی متفاوتی دارد اما در یک قاعده کلی زمان آبیاری بعد از خشک شدن کامل سطح خاک می باشد. زمان دقیقتر آبیاری به شرایط محیطی محل نگهداری بستگی دارد.
  این نکته که پرورش و رشد کاکتوس ها بسیار کند است را همیشه به خاطر داشته باشید. بنابراین آنها نیاز به آبیاری زیادی ندارند. آبیاری بیش از اندازه مشکلات عدیده ای از جمله پوسیدگی ریشه را برای کاکتوس به وجود می آورد که منجر به مرگ گیاه می شود.
  کاکتوس های گرمسیری از این قاعده مستثنی هستند چرا که نسبت به کاکتوس های بیابانی به کمی رطوبت نیاز دارند. اما در مورد زمان آبدهی مانند آبیاری کاکتوس های بیابانی صبر کنید تا سطح خاک کاملا خشک شود و سپس آبیاری را شروع کنید.

 5. کود دهی در فصول رشد

اگر چه کاکتوس ها کند رشد می باشد اما در فصل های بهار و تابستان برای تکمیل فرآیند رشد نیاز به نور کم و کود دهی به موقع دارند. کاکتوس ها نسبت به گیاهان دیگر به کود کمتری نیاز دارند و شما باید در فصول رشد از کود مایع رقیق شده ماهی یکبار استفاده کنید. برای اینکار مقداری کمی کود مایع را با حجمی از آب مخلوط کنید. این محلول  را شما میتوانید برای دو تا سه بار بعد از درست کردن آن، استفاده کنید.
مقدار دقیق کود مصرفی شما نه تنها برای هر نوع کاکتوس بلکه برای کاکتوس های مشابه ای که مرحله رشدی متفاوتی دارند نیز فرق می کند! اطلاعات دقیقتر برای دز مصرف را از روی بسته کود مطالعه کنید. برای خرید سم و کود تقویتی مناسب کاکتوس اینجا کلیک کنید!

مطالب مرتبط: 6مرحله برای آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل 

در آخر ویدیوی آموزشی زیر که مربوط به اقدامات حیاتی پس از کاشتن بذر کاکتوس می باشد را حتما مشاهده فرمایید.

منبع: سایت مهندس نیک

کپی برداری با ذکر منبع و لینک به سایت مهندس نیک بلامانع می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *