راهنمای کامل تکثیر و نگهداری حسن یوسف

نگهداری حسن یوسف در زمستان

چگونه حسن یوسف را پرورش دهیم؟

گیاه حسن یوسف به خاطر داشتن برگ های رنگی در دنیا به گزنه آتشین معروف است. تکثیر این گیاه به دلیل برگ های زینتی و جذابش می باشد. برگ های حسن یوسف در رنگ های سفید، زرد، قرمز، صورتی ، مسی، بنفش و طیف گسترده ای مشاهده می شود. حسن یوسف را در هوای آزاد (به شرطی که دما زیر 10 درجه سانتی گراد نباشد!) و داخل منزل می توان نگهداری کرد.

برای خرید ماسک تنفسی اینجا کلیک کنید!

برای خرید آبپاش پاش دستی با تریگر ایرانی اینجا کلیک کنید!


لطفا به فروشگاه اینترنتی مهندس نیک سر بزنید!

تکثیر حسن یوسف از طریق بذر

 1. در اول بهار بذرگیری کنید

  حدود 8 الی 10 هفته قبل از آخرین یخبندان اقدام به کاشت بذر در داخل منزل کنید. بذرها قابلیت سبز شدن در اواخر بهار و اوایل تابستان را دارند.

  بذرگیری حسن یوسف
  بذرگیری حسن یوسف

   

 2. تهیه گلدان کوچک با خاک مناسب

  سینی نشا یا گلدان کوچک پر شده با خاک غنی و سبک بهترین بستر برای جوانه زدن بذرهای حسن یوسف می باشند. در ترکیبی خاکی حتما از پیت موس و کمی زغال استفاده کنید.

  گلدان حسن یوسف
  گلدان حسن یوسف

   

   

 3. بذرها را روی خاک بپاشید

  دانه ها در سطح خاک پخش کنید. بذرها را با لایه ای نازک از خاک (3 میلی متر) بپوشانید. اگر بذرها را عمیق بکارید هیچوقت سبز نمی شوند.

  کاشت بذر حسن یوسف
  کاشت بذر حسن یوسف

   

 4. خاک را مرطوب نگه دارید

  با اسپری خاک را همیشه مرطوب نگه دارید. برای تجمع رطوبت و افزایش درصد جوانه زنی با یک نایلون پلاستیکی گلدان یا سینی کاشت بذر را بپوشانید. به محض جوانه زدن بذرها نایلون را بردارید و اجازه دهید دانهال ها از هوای تازه لذت ببرند!

  آبیاری حسن یوسف
  آبیاری حسن یوسف

   

 5. بذرها را در مجاورت هوای گرم و نور غیرمستقیم آفتاب قرار دهید

  سینی نشا یا گلدان ها را در درمای 21 درجه سانتی گراد و پشت پنجره شمالی قرار دهید.

  دمای مناسب حسن یوسف
  دمای مناسب حسن یوسف

   

 6. انتقال نشا به گلدان بزرگتر

  دانهال ها (گیاهچه) را به گلدان بزرگتری برای رشد بهتر منتقل کنید. بعد از رویت اولین جفت برگ بالغ (برگچه)، با خیال راحت گیاهچه را مستقیم در خاک یا گلدان بکارید. در ادامه به دستورالعمل های لازم برای مراقب از گیاه حسن یوسف عمل کنید.

  انتقال نشا حسن یوسف
  انتقال نشا حسن یوسف

   

 تکثیر حسن یوسف از طریق قلمه

 1. قلمه ها را از گیاه بالغ تهیه کنید

  برای گرفتن قلمه، شاخه ای بدون جوانه و گل را انتخاب کنید. از قسمت زیرین گره قلمه را به طول 10 الی 15 سانتی متر برش دهید. اگر گیاه کوچک بود قلمه های 5 الی 7 سانتی متری بگیرید.

  قلمه حسن یوسف
  قلمه حسن یوسف

   

 2. برگ ها را حذف کنید

  بسته به طول قلمه، یک الی دو برگ شاداب در قسمت راس ساقه را نگه دارید و الباقی را حذف نمایید.

  برگ حسن یوسف
  برگ حسن یوسف

   

 3. انتهای قلمه را آغشته به هورمون ریشه زایی کنید

  اگرچه قلمه حسن یوسف به راحتی ریشه می دهد اما هورمون ریشه زایی این روند را تسریع می کند. برای استفاده از هورمون ریشه زایی حتما دستورالعمل نوشته شده برای هر برند را قبل از مصرف مطالعه کنید.

  هورمون ریشه زایی حسن یوسف
  هورمون ریشه زایی حسن یوسف

   

 4. قلمه ها را در آب بگذارید

  شما میتوانید قلمه ها را آب قرار دهید تا ریشه بزند. یک روز در میان آب را تعویض کنید. ظرف را در مجاورت نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید. بعد از ریشه دار شدن قلمه میتوان آن را به گلدان انتقال داد.

  ریشه دار کردن حسن یوسف در آب
  ریشه دار کردن حسن یوسف در آب

   

 5. کاشت قلمه در خاک مرطوب

  قلمه ها را خاک غنی سبک با زهکش مناسب بکارید. قبل از کاشت به اندازه فضای انتهای قلمه سوراخی را در خاک تعبیه کنید و سپس آنها را قرار دهید. با اسپری آب کمی خاک را مرطوب کنید. دقت کنید که گره ای که ریشه ها از آن بیرون زده اند نیز باید درون خاک قرار گیرد. مخلوط کوکوپیت، ماسه نرم شسته شده و پیت ماس مناسب برای کاشت قلمه ها می باشد.

   

  کاشت قلمه حسن یوسف
  کاشت قلمه حسن یوسف

  برای خرید خاک مناسب حسن یوسف اینجا کلیک کنید!

 6. بعد از کاشت قلمه، گلدان را با نایلون بپوشانید

  بعد از انتقال به گلدان، گیاهچه دچار شوک می شود. شوکی که در اثر تنش وارد می شود، رشد گیاهچه را متوقف می کند. برای جلوگیری از این عارضه شما ابتدا قیم را کنار قلمه قرار دهید که ارتفاعی بیش از گیاهچه داشته باشد و سپس نایلون را روی آن بکشید. با تجمع رطوبت زیر نایلون و ایجاد فضایی به اصطلاح گلخانه ای ، موجب تقویت رشدی گیاه و توسعه ریشه ها می شود.

  به محض مشاهده رشد قلمه های تازه کاشته شده (حدود 1 الی 4 هفته بعد)، نایلون را بردارید.

  گلدان قلمه گیاه حسن یوسف
  گلدان قلمه گیاه حسن یوسف

   

 7. گیاه را در جای گرم با نور غیرمستقیم بگذارید

  حداقل دمای اپتیمم باید 21 درجه سانتی گراد باشد. نور غیر مستقیم برای رشد گیاه الزامی است. وقتی گیاه کاملا شاخ و برگ داد طبق دستورالعمل های زیر از گیاه مراقبت کنید. اگر شرایط دمایی و نوری مناسب فراهم شود چه در بیرون از خانه و چه داخل منزل، گیاه به رشد خود ادامه می دهد. گیاه را کم کم آدابته به نور مستقیم خورشید کنید. ابتدا در مکان سایه آفتاب و بعد از چند هفته زیر نور خورشید بگذارید.

  گلدان گیاه حسن یوسف
  گلدان گیاه حسن یوسف

   

مراقبت از حسن یوسف

 1. کاشت گیاه در زمین

  محلی در باغچه که سایه-آفتاب باشد و خاک غنی و سبک داشته باشد را انتخاب کنید. حفره ای را به عمق دو برابر توپ فوتبال حفر کنید و گیاه را در آن بکارید. اطراف گیاه را با خاک پر کنید. کمی کود آلی روی خاک بپاشید. فاصله کاشت 30 سانتی متر باشد.

  کاشت حسن یوسف در زمین
  کاشت حسن یوسف در زمین

   

 2. تنظیم نور دریافتی

  هر چه نور بیشتری به حسن یوسف برسد شما شاهدی گیاهی با رنگ روشن تر خواهید بود. سایه باعث تیرگی برگ ها می شود. اگر در گلدان خارج از منزل نگهداری می کنید بهتر است در صبح زیر نور آفتاب و بعد از ظهر در سایه قرار بگیرد. در غیر این صورت کمی سایه برای حسن یوسف کفایت می کند. در صورت ریزش برگ ها نور را زیاد کنید.

  نور مناسب حسن یوسف
  نور مناسب حسن یوسف

   

 3. بهتر است خاک کمی مرطوب باشد تا غرقابی!

  اگر از زهکش اطمینان دارید همیشه خاک را کمی مرطوب و نه غرقاب! نگه دارید. در روزهای گرم تابستان و یا مناطق باد خیز گیاه را روزی دوبار آبیاری کنید. در صورت مشاهده علائمی مثل رنگ پریدگی، لکه قهوه ای و پژمردگی آبیاری را زیاد کنید. آب به برگ ها نپاشید و فقط خاک خیس شود چرا که برگ های مرطوب در خطر بیماری قرار دارند.

  آبیاری حسن یوسف
  آبیاری حسن یوسف

   

 4. کود دهی گیاه

  برای رشد بهتر گیاه از کود های مایع 10-10-10 استفاده کنید. شما می توانید بسته به کود مصرفی هر دو هفته یا هر ماه یکبار اقدام به کود دهی کنید. کود را فصل رشد گیاه استفاده نمایید.

  کود دهی حسن یوسف
  کود دهی حسن یوسف

   

  برای خرید کود مایع مناسب اینجا کلیک کنید!

 5. هرس حسن یوسف

  برای فرم دهی و سبک کردن وزن، گیاه را هرس کنید. ابتدا برای رشد و افزایش ارتفاع برگ های جانبی را بزنید و وقتی به گیاه کاملا قد کشید برای افزایش شاخساره و رشد بوته ای، برگ های بالایی و راس ساقه را هرس کنید.

  هرس حسن یوسف
  هرس حسن یوسف

   

 6. حذف گل

  گل ها را پینچینگ کنید. این اقدام باعث رشد بهتر برگ و افزایش رشد رویشی گیاه می شود. پینچینگ قطع جوانه انتهایی یا گل در مراحل اولیه رشد گیاه می باشد.

  حذف گل حسن یوسف
  حذف گل حسن یوسف

   

 7. در صورت لزوم از قیم استفاده کنید

  اگر ساقه نحیف است و توان ایستادن را ندارد از چوب و ریسمان برای عمودی نگه داشتن آن استفاده کنید.

  قیم حسن یوسف
  قیم حسن یوسف

   

محافظت حسن یوسف از سرما، آفت و بیماری

 1. دمای مناسب حسن یوسف

  حسن یوسف را اگر در بیرون از خانه نگهداری می کنید در زمستان به مکانی سر پوشیده منتقل کنید. بعضی از گونه های حسن یوسف در دمای 16 درجه شب نیز آسیب می بینند. در خانه نزدیک جریان ورودی و خروجی هوا قرار ندهید. در زمستان گیاه را به نور کم آدابته کنید چرا که سایه کامل موجب ریزش برگ حسن یوسف می شود.

  دمای اپتیمم حسن یوسف
  دمای اپتیمم حسن یوسف

   

 2. حشره سفیدرنگ را از بین ببرید

  بزرگ‌ترین دشمن حسن‌یوسف در منزل شپشک آردآلود می باشد. اگر فقط چند جای گیاه‌تان حالت آردی به خودش گرفت و متوجه شدید که حشره‌های خیلی ریز و سمج به ساقه‌ها و برگ‌ها چسبیده‌اند، می‌توانید برگ‌ها را زیر آب ولرم بشویید تا این آفت‌ها از ساقه جدا شوند. اگر جدا نشدند با استفاده از یک گوش پاک کن آغشته به الکل یا کمی مایع ظرفشویی، این حشرات را جدا کنید و سپس ساقه را با آب شست‌وشو دهید.

  آفت شپشک آرد آلود حسن یوسف
  آفت شپشک آرد آلود حسن یوسف

   

 3. گاهی شته‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنند

  در صورت حمله شته و حشرات دیگر از سم مالاتیون استفاده کنید. شته ها از شیره گیاه تغذیه می کنند و روند رشدی را مختل می کنند.

  حمله شته به حسن یوسف
  حمله شته به حسن یوسف

   

  برای خرید آفت کش و قارچ کش گیاهی مناسب اینجا کلیک کنید!

 4. مقابله با آفات دیگر حسن یوسف

  کنه تار عنکبوتی خالدار که با افزایش رطوبت کنترل می شود. از نشانه های آلودگی کنه ایجاد لکه‌ روی برگ گیاه و پیدایش خال قهوه‌ای و زرد رنگ می‌باشد. اگر متوجه آفات دیگری مثل سفیدک و آفت سپردار شدید با آب و صابون برگ ها را بشورید.

  آفات حسن یوسف
  آفات حسن یوسف

   

   

 5. حذف برگ های بیمار و آلوده

  در صورت مشاهده رنگ پریدگی یا سفیدک سطحی و علائم بیماری زا از حذف کردن برگ ها نهراسید. برای کنترل بیماری های قارچی می توانید از اسپری قارچ کش خانگی استفاده نمایید.

  اسپری قارچ کش روی برگ حسن یوسف
  اسپری قارچ کش روی برگ حسن یوسف

   

 برای ورود به گروه پرسش و پاسخ کانال تلگرام مهندس نیک کلیک کنید! (ورود با فیلتر شکن امکان پذیر است)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *