آموزش تصویری کاشت بذر گل در 8 مرحله به بیانی ساده و کاربردی

کاشت بذر گل

آموزش تصویری کاشت بذر گل در 8 مرحله به بیانی ساده و کاربردی

کاشت بذر گل در منزل علاوه بر صرفه اقتصادی، نقش بالایی در تلطیف روحیه افراد و افزایش قدرت مثبت اندیشی دارد. شما میتوانید بذرگل را در خانه، باغچه منزل، اتاق یا حتی محل کار خود بکارید.
رطوبت، شدت نور و خاک مناسب از عوامل تاثیرگذار در جوانه زنی بذر گل به شمار می روند. زمانی که دانهال (گیاهچه حاصل از رشد بذر) به گل تبدیل شد باید مثل هر گیاه دیگر، مراقب های ویژه ای از آن شود.
مطالب مرتبط: آموزش تصویری روش کاشت بذر گل در هوای آزاد

مراحل مختلف برای کاشت بذر گل در منزل

 1. تهیه ظرفی با زهکش مناسب

  اگر قصد پرورش چندین نوع گل را دارید شما ابتدا بایستی سینی نشا کاشت بذر گل را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. سوراخ ته سینی نشا باید گنجایش خروج آب اضافی را داشته باشد در غیر این صورت اشباع آب بیش از حد ، مانع جوانه زنی بذر گل خواهد شد.

  اگر قصد خرید سینی نشا را ندارید از کارتن تخم مرغ به جای آن استفاده کنید. قبل از کاشت بذر گل، ته کارتن را برای زهکشی آب، سوراخ نمایید. در ته کارتن برای جلوگیری از خروج آب بیشتر میتوان از پارچه ای نازک در کف آن استفاده کرد.

  سینی نشا بذر گل
  سینی نشا بذر گل
 2. ترکیب بستر شامل مخلوطی از پیت موس، ورمی کولیت و پرلیت

  قبل از کاشت بذر گل، سلول های کشت را با مخلوطی مساوی از پیت موس، ورمی کولیت و پرلیت تا 75% حجم ظرف پر کنید.

  حجم خاک سینی نشا
  حجم خاک سینی نشا

   

 3. بذرها را بسته به نوع و گونه متفاوت روی سطح خاک پخش کنید

  بذر گل را با لایه نازکی از ورمی کولیت بپوشانید. روی پاکت بذری که خریداری کرده اید را با دقت بخوانید تا متوجه شوید عمق کاشت بذرها چقدر باید باشد.

  کاشت بذر گل در سینی نشا
  کاشت بذر گل در سینی نشا

   

 4. آبیاری بذرها

  با اسپری یا به صورت دستی خیلی کم طوریکه بذرها را نشورد و خاک خیس شود، آبیاری را آغاز کنید. همچنین میتوانید آب را در یک نعلبکی بریزید سپس با آن سینی نشا را آب دهید. به هر صورت شما باید رطوبت خاک را به منظور جوانه زنی بذر افزایش دهید. برای خرید بذر انواع گل اینجا کلیک کنید!

  آبیاری سینی نشا
  آبیاری سینی نشا

   

 5. روی بذرها را با پلاستیک روشن بپوشانید

  برای تجمیع رطوبت مورد نیاز جهت جوانه زنی روی سینی کشت را با سلفون بپوشانید. با شیئی تیز چند سوراخ ریز برای نفس کشیدن بذرها روی سلفون ایجاد کنید. همچنین شما میتوانید از کیسه پلاستیکی برای گذاشتن سینی نشا در آن استفاده کنید.

  پلاستیک شفاف سینی نشا
  پلاستیک شفاف سینی نشا

   

 6. انتقال سینی نشا به مکان گرمی در خانه

  اکثر بذرهای گل در دمای 18 الی 24 درجه سانتیگراد جوانه می زنند. سینی نشا را به مکانی گرم و زیر نورخورشید مثل پشت پنجره های جنوبی خانه منتقل کنید. محیط گرم مصنوعی مانند بالای یخچال یا کنار بخاری نیز می تواند دمای لازم برای جوانه زنی بذرها را تامین کند. گرمای بیش از حد بخاری نیز به بذرها آسیب می زند.

  سینی نشا کنار پنجره جنوبی
  سینی نشا کنار پنجره جنوبی

   

 7. آدابته کردن دانهال برای انتقال به بیرون از خانه

  اگر قصد کاشت گیاهچه های حاصل از بذر را دارید ابتدا برای عادت دادن گیاه به محیط بیرون و جلوگیری از تنش محیطی، دانهال را در بیرون از خانه در محیطی سایه آفتاب مانند زیر تاج درختان بلند به مدت 7 الی 10 روز قرار دهید. اینکار که به اصطلاح آدابته شدن گیاه نام دارد موجب مقاومت گیاه در برابر ناملایمات محیطی می شود. بعضی از گیاهان مانند گل های فصلی طاقت سرمای بیرون از خانه را ندارند و باید در داخل نگهداری شوند.

  روی پاکت بذر دمای اپتیمم گلدهی برای هر نوع بذر را نوشته است. دانهال های مقاوم به سرما را با لیبل مشخص کنید. گلهای حساس به سرما در دمای بالای 4 درجه سانتیگراد باید نگهداری شوند.

  آدابته کردن دانهال
  آدابته کردن دانهال
 8. کاشت نشاء گل در هوای آزاد

  نشاء ها را با خاک اطرافشان به قطر 5 الی 7 سانتیمتر از سینی نشا بردارید. برای اینکار اطراف گیاهچه را به آرامی حفر کنید و دقت کنید تا ریشه های نشا قطع نشوند. نشاء با خاک اطرافش را در مکانی با خاک حاصلخیز و دارای زهکش مناسب بکارید. بعد از کاشت نشاء گل، مراقب های لازم را جهت جلوگیری از مرگ گیاهچه رعایت کنید.
  لطفا از فروشگاه اینترنتی مهندس نیک دیدن فرمایید!

   

  کاشت نشا گل در هوای آزاد
  کاشت نشا گل در هوای آزاد

  ویدیو زیر را حتما مشاهده فرمایید

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *