چگونه گوجه فرنگی را در گلخانه پرورش دهیم؟

کاشت گوجه گلخانه

گوجه فرنگی محبوب ترین محصول تولیدی در گلخانه می باشد. با کنترل دما و نور در سال شما میتوانید دوبار محصول خوب برداشت کنید. برای جلوگیری از بیماری و گرده افشانی های ناموفق حتما شرایط محیطی را به دقت کنترل کنید.

برای خرید ماسک تنفسی اینجا کلیک کنید!

برای خرید آبپاش پاش دستی با تریگر ایرانی اینجا کلیک کنید!

لطفا از فروشگاه اینترنتی مهندس نیک دیدن فرمایید!

اقدامات اولیه

 1. دما را تنظیم کنید

  دمای اپتیمم برای پرورش گوجه فرنگی در روز 21 الی 27 درجه سانتی گراد و در شب 16الی18 درجه سانتیگراد می باشد. قبل از کاشت، اطمینان حاصل پیدا کنید که میتوانید این دما را فراهم کنید. در هوای ابری مینیمم دما (یعنی 21 درجه درروز و 16درجه در شب) و در هوای آفتابی ماکزیمم این رنج دما (27درجه در روز و 18درجه در شب) باشد. رطوبت را زیر 90% نگه دارید. تهویه هوا را روزی یکبار در هوای آفتابی و روزی دوبار در هوای ابری انجام دهید.

  دمای گلخانه گوجه
  دمای گلخانه گوجه

   

 2. انتخاب رقم مناسب گوجه فرنگی

  هزاران واریته برای گوجه فرنگی یافت می شود که قبل از کاشت باید از پرورش دهندگان بومی بهترین رقم را بپرسید.

  نکات زیر را قبل از خرید واریته مورد نظر رعایت کنید:
  رقم گلخانه ای تحمل بیشتری را نسبت به شرایط گلخانه دارد.
  حروف VFNT و A بعد از نام رقم ، مقاومت آن واریته را نسبت به بیماری نشان می دهد.
  برای گلخانه از رقم رشد نامحدود استفاده کنید که برای چندین دوره اقدام به برداشت محصول کنید.

  ارقام گوجه فرنگی
  ارقام گوجه فرنگی

   

 3. انتخاب بستر رشد

  گوجه فرنگی در هر بستر سبک با زهکش مناسب قابلیت رشد دارد. شما میتوانید یکی از ترکیب های زیر را به عنوان بستر کشت انتخاب کنید:

  مخلوط پرلیت و راک وول که ارزانترین بستر در بیشتر نقاط دنیا می باشد
  نسبت مساوی پیت ماس و ورمیکولیت که در دنیا مرسوم شده است
  مخلوط 60 به 40 پرلیت-کوکوپیت نیز امروزه مورد استفاده عموم قرار می گیرد

  گلدان کاشت گوجه
  گلدان کاشت گوجه
 4. نصب سیستم آبیاری

  سیستم آبیاری قطره ای روش مورد استفاده اکثر تولیدکنندگان می باشد. شما با استفاده از 4 مخزن کودی و یک مخزن اسید و همچنین یک دستگاه ماشین تغذیه به طور اتوماتیک از طریق لوله و قطره چکان به راحتی میتوانید سیستم کودآبیاری را راه اندازی کنید. گوجه فرنگی در کشت هیدروپونیک حدود 4 برابر بیشتر از کشت خاکی محصول می دهد که این یعنی کشت هیدروپونیک در بلند مدت توجیه اقتصادی دارد.

  سیستم آبیاری گوجه فرنگی
  سیستم آبیاری گوجه فرنگی

   

مرحله کاشت

 1. بستر کشت را آماده کنید

  شما میتوانید از ظروف پلاستیکی (سینی کشت) یا گروبک آماده (کیسه کشت) استفاده کنید. برای استفاده از سینی کشت ابتدا آن را با آب و صابون بشورید تا ضدعفونی شود. همچنین برای ضدعفونی گروبک از قارچ کش استفاده کنید.

  بستر کشت گوجه
  بستر کشت گوجه

   

 2. کاشت بذر در سینی کشت مخصوص خود

  بذر را در عمق 6میلی­متر بستر کشت بکارید. با مخلوط خاکی روی بذر را به آرامی بپوشانید. 15 درصد بذر بیشتر بکارید که در صورت خراب شدن ، جایگزین داشته باشید.

  کاشت بذر گوجه
  کاشت بذر گوجه

   

 3. با محلول غذایی بذرها را مرطوب نگه دارید

  محلول غذایی آماده را در دو نوبت به بستر بدهید. بسترها باید همیشه مرطوب باشند. محلول حاوی کلسیم و منیزیوم با نسبت 5:2:5 ایده آل است. محلول را مطابق دستور العمل رقیق کنید.

  محلول غذایی گوجه فرنگی
  محلول غذایی گوجه فرنگی

   

 4. سینی را نزدیک پنجره گرم نگه دارید

  تا زمانی که بذرها جوانه نزده است آنها را به گلخانه نیاورید تا از بیماری و آفات به دور باشد. نور خورشید زیاد و دمای 24 الی 27 درجه سانتی گراد برای جوانه زنی را فراهم کنید. جوانه زنی 5 الی 12 روز طول میکشد. در این زمان ابتدا نور ورودی کمی به بذرها برسد و رفته رفته نور باید زیاد شود.

  سینی نشا گوجه
  سینی نشا گوجه

   

 5. انتقال نشا

  بعد از 2 هفته دانهال های بذری را به بستر کشت درون گلخانه منتقل کنید. بعد از 6 هفته گیاه 15 سانت ارتفاع دارد و میتوانید به گلدان بزرگتر منتقل کنید. یک بوته گوجه معمولا به 14 الی 28 لیتر محلول غذایی برای رشد نیاز دارد. اگر سینی کشت شما آلوده به آفت و بیماری شده آنها را به گلخانه نیاروید. کاشت نزدیک گوجه باعث شیوع بیماری می شود. فاصله 30 سانت بین بوته ها مناسب می باشد.

  دانهال گوجه فرنگی
  دانهال گوجه فرنگی

   

 6. تنظیم pH و کلسیم

  پ هاش خاک را اندازه بگیرید. ایده آل آن باید مقادیری بین 5.8 الی 6.8 باشد. اگر خاک اسیدی بود به ازای هر 4 لیتر محلول، یک قاشق آهک هیدراته اضافه کنید. آهک هیدارته علاوه بر افزایش پ هاش ، کلسیم را بالا میبرد که از پوسیدگی گلگاه جلوگیری می کند. اگر مقدار پ هاش نرمال بود فقط سولفات کلسیم اضافه کنید. کودهای کلسیم دار را بسته به آزمایش آنالیز آب هر هفته یا هر دو هفته اضافه کنید. در سیستم هیدروپونیک، مخزن جدا برای نیترات کلسیم وجود دارد که از طریق ماشین تغذیه در لوله ها جاری می شود و با قطره چکان پای گیاه می ریزد.

  تنظیم ph بستر گوجه فرنگی
  تنظیم ph بستر گوجه فرنگی

   

اقدامات بعد از کاشت

 1. آب تنها به گیاه ندهید!

  از وقتی گوجه ها را در بستر اصلی میکارید باید کودآبیاری (تزریق کود در سیستم آبیاری) کنید. کود کامل را به نسبت 15:5:15 یا 5:2:5 در مخزن به صورت استوک مخلوط کنید. دقت کنید هر برند کودی روش محاسبه و ترکیب جداگانه دارد که از فروشنده باید دستور العمل مربوطه را بخواهید. با رسیدن میوه کود دهی را کاهش دهید. در اواخر پاییز و زمستان کود دهی را متوقف کنید مگر در صورتی که نور لازم را به اندازه کافی برای بوته ها فراهم کرده اید یا از نور مصنوعی استفاده می کنید.

  کودآبیاری گوجه فرنگی
  کودآبیاری گوجه فرنگی

   

 2. حذف ساقه فرعی

  مانند فیلم زیر هفته ای یکبار ساقه های فرعی را با قیچی تیز جدا کنید. با حذف شاخه فرعی شما کمک میکنید تا بوته ها به سمت بالا رشد کنند و از رشد جانبی و نامنظم جلوگیری می­کنید.

   

 3. قیم بگذارید

  با نخ و گیره بوته ها را به سمت بالا هدایت کنید. بوته ها در فصل رشد هر هفته 15 سانت رشد می کنند که شما باید نخ ها را به سمت عقربه های ساعت دور هر گره بپیچانید. برای باغچه های خانگی شما میتوانید از فنس فلزی استفاده کنید.

   

 4. گرده افشانی کنید

  گوجه فرنگی اگرچه خود گرده افشان است اما برای گرده افشانی نیاز به کمک دارد. با تکان دادن آرام نخ و ریسمان یا ضربه کوچک به فنس خانگی عمل گرده افشانی انجام می شود. عمل گرده افشانی را بین ساعات 10 تا 2 ظهر انجام دهید. از مسواک برقی یا شیکرهای الکتریکی نیز می توانید استفاده کنید. در طبیعت اینکار به وسیله زنبورهای عسل صورت می گیرد.

   

 5. هرس برگ و میوه

  هرس بوته ها را در زمان محصول دهی انجام دهید و تا قبل از آن فقط اقدام به حذف ساقه های فرعی کنید. در هر خوشه 4 الی 5 میوه بزرگ را نگه دارید و بقیه را حذف کنید. برگ های پایین بوته را برای گردش هوای بهتر و تهویه حذف کنید.

   

 6. برداشت محصول

  وقتی گوجه ها بین 60 الی 90 درصد رنگ گرفتند آنها را جدا کنید. برداشت از این زمان دیرتر موجب آسیب در حمل و نقل می شود. پوست گوجه فرنگی فرازگرا می باشد یعنی از بعد چیدن هم عمل رسیدن آن متوقف نمی شود.

  برداشت گوجه فرنگی
  برداشت گوجه فرنگی

   

 برای ورود به گروه پرسش و پاسخ کانال تلگرام مهندس نیک کلیک کنید! (ورود با فیلتر شکن امکان پذیر است)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *