ساده ترین آموزش تصویری روش کاشت بذر گل در هوای آزاد

روش کاشت بذر کاکتوس در خانه

روش کاشت بذر گل در 8 مرحله

در مطلب قبلی با عنوان آموزش تصویری کاشت بذر گل در منزل ، شما پرورش گل در خانه را یاد گرفتید و در این مقاله با ساده ترین و کاربردی ترین روش کاشت بذر گل در هوای آزاد آشنا خواهید شد. برای درک بهتر این مقاله و خواندن مطلب قبلی مرتبط بر روی لینک زیر کلیک فرمایید.
آموزش تصویری کاشت بذر گل در 8 مرحله به بیانی ساده و کاربردی

 1. قبل از کاشت بذر زمین را آماده کنید

  ابتدا با نوک بیل زمین را زیر و رو کنید. این عمل که به اصطلاح پابیل کردن نیز گفته میشود علاوه بر نرم کردن بستر کشت ، سطوح بالایی و پایینی خاک را مخلوط می کند. 90% مواد مغذی خاک در عمق 0-60 سانتی متر می باشد و شما برای حاصلخیز کردن عمق بستر کاشت، باید خاک را پابیل کنید. سپس به وسیله شنکس خاک را به عمق 15 الی 20 سانتیمتر زیر و رو کنید. سعی کنید با شنکش سطح خاک را کاملا صاف کنید. در این مرحله میتوانید از کمپوست پوسیده یا کودهای آلی برای تقویت خاک استفاده نمایید.
  برای خرید بذر انواع گل اینجا کلیک کنید.

  شنکش
  شنکش جهت صاف کردن خاک

   

 2. کاشت بذر به صورت تکی یا پراکنده

  بسته به نوع بذری که خریداری کرده اید میتوان آنها را به صورت نواری یا پراکنده روی سطح خاک کاشت. بعضی از بذرهای گل برای جوانه زنی نیاز به خیس شدن قبل کاشت دارند و بعضی دیگر را میتوان مستقیم درون خاک کاشت. بنابراین قبل از کاشت هر نوع بذر گل، حتما بروشور مربوط به آن را مطالعه کنید. بذر گل هایی که پوسته نرم دارند را به آرامی در خاک قرار دهید و سطحی بکارید اما دانه های بذر با پوسته سفت و محکم را عمیق بکارید. معمولا بر روی پاکت های بذر گل طریقه کاشت و شرایط اپتیمم رشد را توضیح داده است.

  روش کاشت بذر گل
  روش کاشت بذر گل

   

 3. علامت گذاری منطقه کاشت براساس نوع بذر گل

  این کار زمانی که بذرهای مختلفی را می کارید خیلی ترفند مفیدی است. با اتیکت گذاری بالای هر منطقه کاشته شده بعد از 4 هفته درصد جوانه زنی انواع بذرهای گل را متوجه می شوید و در صورت سبز نشدن و از بین رفتن یک نوع بذر گل دوباره عمل واکاری را در همان قسمت انجام می دهید. از آنجایی که تمامی بذرها جوانه نمی زند با لیبل گذاری شما به راحتی علف هرز و دانهال سبز شده را تشخیص خواهید داد. 

   برای خرید خاک مناسب اینجا کلیک کنید!

   

  نام گذاری منطقه کاشت بذر گل
  نام گذاری منطقه کاشت بذر گل

   

 4. رطوبت بستر کاشت را تامین کنید

  به وسیله آبپاش به آرامی سطح خاک را طوری که خاک روی آن شسته نشود، آبیاری کنید. تا زمان جوانه زنی بذرها بستر کاشت باید همیشه مرطوب نگه داشته شود. برای اطمینان از رطوبت مورد نظر با پشت انگشتان دست میزان رطوبت بستر را بسنجید. فقط به خیس کردن روی سطح خاک نپردازید و یادتان باشد بذرهای زیر خاک برای جوانه زنی نیازمند آب می باشند.

  آبیاری بذر گل کاشته شده
  آبیاری بذر گل کاشته شده

   

 5. منتظر بمانید تا بذرها جوانه بزنند

  بذرهای گل بعد از حدود 12 روز تا نهایتا یک ماه بسته به نوع آن جوانه می زنند. اگر بعد از گذشت یک ماه علائمی از زنده بودن بذرها را مشاهده نکردید حتما دوباره اقدام به بذرکاری کنید.

  دانهال بذری گل
  دانهال بذری گل

   

 6. آبیاری گل ها

  در مناطق بارانی نیازی به آبیاری گل ها ندارید. اما در مناطق خشک، خاک گل ها را همیشه خیس نگه دارید. به قدری گل ها را آب دهید که تا عمق 20 سانتی متری خاک مرطوب نگه داشته شود.

  روش آبیاری گل
  روش آبیاری گل

   

 7. هرس و سرگل گیری

  قطع گل های پژمرده و خشک که به اصطلاح سرگل گیری نام دارد، باعث رویش شکوفه های گل جوان و شاداب می شود. همچنین برای فتوسنتز بهتر گیاه، برگ های شکسته، ضعیف و گلبرگ های آسیب دیده را با قیچی تیز حذف نمایید.

  سرگل گیری
  سرگل گیری

   

 8. کود دهی گل های جوان

  کودهای آلی کیفیت گل ها را افزایش می دهد. سعی کنید کود مخصوص هر گل از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. کودهای گرانوله اثر بخشی بالایی دارند. مصرف کود بیش از حد باعث ایجاد سمیت در گیاه و مرگ آن می شود بنابراین طبق دستورالعمل هر کود عمل کنید. کود 5-10-10 برای طیف وسیعی از گل ها استفاده می شود.

  کوددهی دانهال بذری گل
  کوددهی دانهال بذری گل

لطفا از فروشگاه اینترنتی مهندس نیک دیدن فرمایید!

منبع: سایت مهندس نیک

کپی برداری با ذکر منبع و لینک به سایت مهندس نیک بلامانع می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *