راهنمای کامل نگهداری کاج مطبق

نگهداری کاج مطبق

کاج مطبق بومی جزیره نورفولک (بین استرالیا و نیوزلند) که در اقیانوس آرام واقع شده است، می باشد. کاج مطبق اغلب به عنوان درخت کریسمس مورد استفاده قرار می گیرد. در طبیعت ارتفاع این گیاه به 61 متر نیز می رسد. کاج مطبق به عنوان گیاه آپارتمانی تا ارتفاع 2.5 متر رشد می کند. تنها راز نگهداری کاج مطبق توجه به این نکته است که این گیاه نیازمند رطوبت بالا و نور غیر مستقیم خورشید می باشد.

برای خرید ماسک تنفسی اینجا کلیک کنید!

برای خرید آبپاش پاش دستی با تریگر ایرانی اینجا کلیک کنید!

تغذیه کاج مطبق

 1. درختچه را در خاک مناسب بکارید

  در طبیعت این گیاه در خاک شنی و کمی اسیدی پرورش می یابد. این یعنی کاج مطبق به خاکی با زهکش عالی نیاز دارد و بهترین مخلوط خاک گلدان عبارتست از ترکیبی مساوی از : ماسه نرم، پیت ماس و خاک باغچه
  برای خرید خاک مناسب کاج مطبق اینجا کلیک کنید!

  خاک کاج مطبق
  خاک کاج مطبق

   

 2. خاک را کمی مرطوب نگه دارید

  کاج مطبق مثل یه اسفنج که آب را در خود نگه می دارد نیاز دارد تا خاکی خیس داشته باشد. قبل از آب دادن، انگشت خود را تا عمق 2 سانت درون خاک فرو برید. اگر خاک خشک بود با آب ولرم آنقدر آب دهید تا از سوراخ ته گلدان خارج شود. اجازه دهید آب درون زیر گلدانی بریزد و وقتی آب جمع شد، آب زیر گلدانی را تخلیه کنید. خشکی خاک حتی برای یک مرتبه باعث شاخه سوزی، افتادگی ساقه و عدم رشد مجدد شاخساره ها می شود.

  رطوبت خاک کاج مطبق
  رطوبت خاک کاج مطبق

   

 3. مطمئن شوید گیاه در معرض نور غیر مستقیم قرار دارد

  حداقل روزی 4 ساعت نور غیرمستقیم آفتاب (و نه نور مستقیم!) از نیازهای اولیه کاج مطبق می باشد. بنابراین پنجره های شمالی مکان مناسبی برای نگهداری این گیاه می باشد. پاسیو و مکان های سایه-آفتاب نیز برای کاج مطبق مفید می باشد.

  نور مناسب کاج مطبق
  نور مناسب کاج مطبق

   

 4. در فصل رشد ، کود دهید

  هر دو هفته یکبار از بهار تا پاییز به گیاه کود دهید. شما میتوانید کود مایع را همراه آب آبیاری استفاده کنید. کود مناسب برای کاج مطبق کود سه بیست (20-20-20) یا همان کود کامل می باشد.

  در اواخر پاییز و زمستان کاج مطبق نیاز به کود دهی ندارد. به محض سبز شدن سرشاخه ها، کود دهی در بهار را از نو آغاز کنید.
  برای خرید کود سه بیست و کود مایع مناسب اینجا کلیک کنید!

  کود کاج مطبق
  کود کاج مطبق

   

نکات مهم درباره شرایط رشدی کاج مطبق

 1. گیاه را به طور مرتب سمت نور بچرخانید

  کاج مطبق مانند گل آفتاب گردان به سمت نور تمایل پیدا می کند. برای جلوگیری از انحنای نامنظم رشدی ساقه، هر هفته گلدان را کمی بچرخانید. دقت کنید که وقتی گلدان را می چرخانید گیاه داخلش تکان نخورد! پس با احتیاط اینکار را انجام دهید.

  نورغیرمستقیم کاج مطبق
  نورغیرمستقیم کاج مطبق

   

 2. دمای مناسب را فراهم کنید

  کاج مطبق درجه حرارت بالا را نمی پسندد. دمای زیر 2 درجه و بالای 24 درجه سانتیگراد به گیاه آسیب می زند. دمای اپتیمم در روز 16 درجه و در شب 13 درجه سانتی گراد می باشد. اگرچه دمای شب باید خنک تر باشد اما نوسانات شدید دمایی را دوست ندارد. در گوشه ای از اتاق که نورغیرمستقیم می تابد برای دوری از نوسانات دمایی مکانی مناسبی به شمار می رود.

  دمای مناسب کاج مطبق
  دمای مناسب کاج مطبق

   

 3. حفظ رطوبت کاج مطبق

  کاج مطبق در زیستگاه اصلی خود در جریان رطوبت بالا قرار گرفته است. رطوبت مناسب نگهداری این گیاه حداقل 50% است. برای اینکار از اسپری دستی آبپاش یا دستگاه بخار ساز استفاده کنید. تامین رطوبت کافی در صورت نگهداری در آب و هوای سرد و خشک بسیار ضروری می باشد.

  رطوبت مناسب کاج مطبق
  رطوبت مناسب کاج مطبق

   

 4. شاخه های خشک و قهوه ای را حذف کنید

  کاج مطبق نیاز به هرس زمستانه یا هرس سبز ندارد. شما فقط باید ساقه های خشک و قهوه ای را با قیچی ببرید. برای اینکار از قیچی هرس تیز استفاده کنید. انجام این امور باعث حفظ تعادل ریشه و شاخساره و همچنین زیبایی درخت می شود.

  حذف شاخه بیمار کاج مطبق
  حذف شاخه بیمار کاج مطبق

   

لطفا به فروشگاه اینترنتی مهندس نیک سر بزنید!

مکان مناسب نگهداری کاج مطبق

 1. گیاه را از دریچه های انتقال هوا دور نگه دارید

  ورودی های هوا، منافذ پنجره، سیستم گرمایشی و سرمایشی و فن های خنک کننده همگی باعث ریزش برگ های کاج مطبق می شود. همچنین گیاه را از پنجره و درب ورودی با فاصله مناسب نگه دارید.

  نیاز کاج مطبق
  نیاز کاج مطبق

   

 2. گلدان را جابجا نکنید

  سیستم ریشه کاج مطبق شکننده بوده و در جابجایی به راحتی آسیب می بیند. حتی المقدرو گیاه را تکان ندهید مگر زمانی که مکان بهتری را برای رشد و شکوفایی گیاه پیدا کرده اید. در صورتی که قصد جابجایی گلدان را دارید خیلی آهسته و در چند مرتبه با فواصل کوتاه اقدام به اینکار کنید.

  گلدان کاج مطبق
  گلدان کاج مطبق

   

 3. هر سال تعویض گلدان دهید

  در بهار وقتی ریشه های گیاه در سطح خاک قابل رویت شد، اقدام به تعویض گلدان کنید. خاک مناسب کاج مطبق پیت ماس، خاک باغچه و ماسه نرم می باشد. ابتدا نصف گلدان را از خاک مخصوص پر کنید و گیاه را با خاک اطرافش به گلدان جدید منتقل نمایید. در آخر فضای خالی اطراف گیاه را با خاک مخصوص پر کنید. دقت کنید برای تعویض گلدان ، گلدان جدید تنها یک سایز! باید بزرگتر باشد. از سوراخ ته گلدان اطمینان حاصل پیدا کنید. اگرچه این گیاه به جابجایی حساس است، اما تعویض خاک، تهویه و رشد بهتر سیستم ریشه را بهبود می بخشد.

   

  تعویض گلدان کاج مطبق
  تعویض گلدان کاج مطبق

مشکلات رایج کاج مطبق

 1. آب کم باعث زرد شدن و زبر شدن شاخه ها می شود

  زبر شدن و زردی ساقه ها به علت آبیاری کم می باشد. اگرچه خاک غرقابی را نمی پسندد اما همیشه خاک باید کمی مرطوب باشد. هر وقت عمق خاک تا 2.5 سانت خشک بود اقدام به آبیاری کنید.

  زرد شدن کاج مطبق
  زرد شدن کاج مطبق

   

 2. نظم دهی آبیاری در صورت مشاهده زردی نوک برگ ها

  یکی از دلایل زردی نوک برگ ها ، عدم آبیاری کافی می باشد. رطوبت 50 درصد و آبیاری اندازه این مشکل را بر طرف می کند. شما از مه پاش یا اسپری دستی برای رفع این عارضه میتوانید استفاده کنید.

  زردی برگ کاج مطبق
  زردی برگ کاج مطبق

   

 3. افزایش نور گیاه در صورت قهوه ای شدن برگ ها

  مراقب شاخه های پایین تنه که قهوه ای می شوند، باشید. این عارضه نشان دهنده نور کم می باشد. در این حالت گیاه را به پنجره های جنوبی، غربی یا شمالغربی نزدیک کنید. کاج مطبق به نور غیر مستقیم زیادی احتیاج دارد. اگر نور طبیعی ندارید از نورهای مصنوعی استفاده کنید.

  قهوه ای شدن کاج مطبق
  قهوه ای شدن کاج مطبق

   

 4. تنظیم رطوبت در صورت ریزش برگ

رطوبت زیاد یا خیلی کم باعث ریزش برگ ها می شود. البته اغلب به دلیل رطوبت پایین رخ می دهد. دلیل دیگر ریزش برگ نزدیک بودن کاج مطبق به دریچه های انتقال هوا مثل پنجره، درب ورودی، پنکه، بخاری و … می باشد.

 

رطوبت مناسب کاج مطبق
رطوبت مناسب کاج مطبق

 برای ورود به گروه پرسش و پاسخ کانال تلگرام مهندس نیک کلیک کنید! (ورود با فیلتر شکن امکان پذیر است)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *