راهنمای تکثیر و نگهداری پپرومیا قاشقی در منزل

پپرومیا قاشقی

مقدمه

پپرومیا گیاه خانگی زیبایی است که بومی مناطقی از آفریقا و قسمت اعظمی از آفریقای جنوبی می باشد. عمده جذابیت پپرومیا قاشقی بخاطر وجود برگ های گوشتی و براقش است. پپرومیا قاشقی دارای برگ های قلبی شکل به رنگ سبز و سفید و کرم می باشد.

برای خرید ماسک تنفسی اینجا کلیک کنید!

برای خرید آبپاش پاش دستی با تریگر ایرانی اینجا کلیک کنید!

راهنمای کامل پرورش و تکثیر پپرومیا قاشقی

پپرومیا قاشقی مراقبت آسانی دارد و اکثر کسانی که مشغله کاری فراوانی دارند هم میتوانند این گیاه را در خانه یا محل خود نگهداری کنند.

خاک

 1. خاک مناسب برای رشد بهتر پپرومیا و توسعه ریشه آن اهمیت فراوانی دارد. بهترین ترکیب خاکی برای پپرومیا قاشقی عبارتست از 50% پیت موس و 50% پرلیت دانه درشت. برای خلل و فرج بهتر خاک شما میتوانید به این ترکیب کمی هم ماسه نرم اضافه کنید.
 2. هر سال خاک جدیدی را به گلدان هایتان اضافه کنید. بجای پیت موس میتوانید از خزه اسفاگنوم هم استفاده کنید. دقت کنید که قبل از اضافه کردن خاک به گلدان کمی خاک اطراف گیاه را با بیلچه زیر و رو کنید.
 3. پپرومیا قاشقی در خاک جنگلی رشد بهتری دارد چرا که اولین بار در زیر درختان جنگل رشد و توسعه پیدا کرده است. در بسیاری موارد این گیاه به تنه درختان می چسبد و از آن تغذیه می کند. با توجه به نکات بیان شده میتوان ادعا کرد که پپرومیا قاشقی در آب و هوای شمال بهتر است در زمین (بجای گلدان) کاشته شود.

نور مورد نیاز پپرومیا قاشقی

پپرومیا از نور مستقیم خورشید بیزار است و فضای تاریک را نمی پسندد. نور غیر مستقیم متعادل و فیلتر شده از پشت شیشه برای این گیاه مناسب است. در اتاق تاریک حتما از نور مصنوعی (نورهای فلورسنت) استفاده کنید. اگر رشد گیاهتان به کندی به نظر می رسد حتما نور آن را زیاد کنید و به مکانی با نورگیر بهتر منتقل کنید. نور مستقیم آفتاب برگ های پپرومیا قاشقی را می سوزاند. اگر قصد کاشت پپرومیا در فضای باز را داشتید کنار دیوار بلند یا زیر سایه درختان تنومند بکارید.

گیاه پپرومیا قاشقی
گیاه پپرومیا قاشقی

دمای مناسب و رطوبت مورد نیاز

رنج دمایی 13 الی 21 درجه سانتی گراد، دمای اپتیمم پپرومیا قاشقی به شمار می رود. بیشتر گونه های پپرومیا عاشق هوای شرجی و مرطوب هستند. اگر روی برگ ها را گرد و غبار فرا گرفته بود با دستمال خیس آنها را تمیز کنید. پپرومیا قاشقی هوای سرد را دوست ندارد و همیشه آن را در مکانی گرم نگهداری کنید.

آبیاری پپرومیا قاشقی

پپرومیا آب را درون ریشه های خودش ذخیره می کند. قبل از آبیاری خاک گلدان باید خشک باشد. بسته به شرایط محیطی منطقه ای که در آن زندگی می کنید هر 10 روز آب دهید. در زمستان برگ های آن را خیس نکنید. آبیاری پپرومیا قاشقی بهتر است از زیر گلدان باشد. به این صورت که ابتدا زیر گلدانی را پر از آب کنید و بعد از خیس شدن خاک آن را خالی کنید. گیاهانی که در فضای باز کاشته شده اند در اواخر پاییز و زمستان نیاز به آبیاری ندارند.

تغذیه پپرومیا قاشقی

برای رشد بهتر گیاه از کود سه 20 استفاده کنید. در بهار و تابستان هر دو هفته یکبار و در پاییز ماهی یکبار از محلول رقیق شده کود 20-20-20 استفاده کنید. دقت کنید که کود روی برگ ها پاشیده نشود.

برگ پپرومیا قاشقی
برگ پپرومیا قاشقی

تعویض گلدان پپرومیا

به هیچ عنوان گیاه را به گلدان خیلی بزرگ منتقل نکنید. گلدان بزرگ با جذب آب بیشتر باعث پوسیدگی ریشه پپرومیا قاشقی می شود. در بهار بعد از اینکه ریشه های گیاه از ته گلدان خارج شدند پپرومیا را به یک سایز گلدان بزرگتر انتقال دهید. گلدان را سوراخ کنید و کف آن را با پوکه یا سنگریزه پر کنید.  برای خرید خاک مناسب پپرومیا اینجا کلیک کنید. 

هرس پپرومیا

در اوایل بهار شاخه برگ اضافی و خشک را هرس کنید. پپرومیا ساقه نرمی دارد و با دست میتوانید ساقه های را از ته بکنید. گیاهان کاشته شده در خارج از منزل را با قیچی تمیز و ضدعفونی شده هرس کنید.

تکثیر پپرومیا قاشقی

 1. تکثیر پپرومیا قاشقی آسان است. اگر قصد پرورش پپرومیا را دارید بهتر است بدانید بهترین زمان تکثیر آن اواخر بهار و اوایل تابستان می باشد. برای قلمه زدن ساقه هایی بلند و صاف که حداقل دارای دو برگ باشد را از قسمت میانی و بالغ گیاه انتخاب کنید. قلمه بریده شده را داخل بستر کوکوپیت قرار دهید.
 2. راه دیگر تکثیر پپرومیا، بریدن برگ های نزدیک به ساقه مرکزی می باشد. برگ ها را به صورت اریب ببرید و بعد در هورمون ریشه زایی فرو ببرید. در آخر آن ها را در بستر کوکوپیت بکارید.
پپرومیا
پپرومیا

لطفا از فروشگاه اینترنتی مهندس نیک دیدن فرمایید!

لیست مشکلات و ارائه راهکار مناسب برای آن

 1. پوسیدگی ریشه

  آب دادن زیاد و بی موقع همراه با نبود زهکش مناسب برای خارج شدن آب اضافی از ته گلدان از جمله دلایل این عارضه می باشد. باز هم تاکید میکنیم که قبل از اطمینان از خشکی خاک آب ندهید.

 2. بیماری لکه حلقوی

  این بیماری در اثر ویروس موزاییک خیار بوجود می آید و باعث تغییر شکل در برگ ها می شود. هیچ راهی جز حذف برگ های آلوده وجود ندارد.

 3. پژمردگی

  احتمالا هوا به ریشه نمی رسد. سریعا گلدان را با خاک مناسب تعویض کنید.

 4. حمله حلزون ها

  این اتفاق معمولا در گلدان نمی افتد و در هوای باز قابل مشاهده است. برای رفع این مشکل از کود آهن EDTA استفاده کنید.

 5. قارچ و کنه عنکبوتی

  حمله قارچ و آفات به گیاه از جمله مواردی است که به سرعت شیوع پیدا می کند. به محض دیدن اولین علائم از کنه کش و قارچ کش بنومیل طبق دستور مصرف روی جعبه استفاده کنید.

برای خرید سم و قارچ کش متناسب با آفات و بیماری پپرومیا اینجا کلیک کنید!

منبع: سایت مهندس نیک

کپی برداری با ذکر منبع و لینک به سایت مهندس نیک بلامانع می باشد.

 برای ورود به گروه پرسش و پاسخ کانال تلگرام مهندس نیک کلیک کنید! (ورود با فیلتر شکن امکان پذیر است)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *