راهنمای نگهداری بنت قنسول در خانه

بنت قنسول

مقدمه

بنت قنسول گیاه آتشین زیباست که در دنیا به گل تعطیلات، گل شب کریسمس، گل عید پاک، گل آتاتورک و دختر کنسول معروف است. در ایران به بنت قنسول گل کریسمس یا گل یلدا می گویند. بنت قونسول به طور وسیعی در تزیینات کریسمس منازل، کلیساها، دفاتر و فروشگاه‌ها به کار برده می‌شود. بنت قنسول بومی مکزیک است که اولین بار توسط گیاه شناس و اولین سفیر آمریکا در مکزیک بنام جوئل رابرت پوینست (که نام بنت قنسول در آمریکا از همین اسم گرفته شده) به دنیا معرفی شد.

برای خرید ماسک تنفسی اینجا کلیک کنید!

برای خرید آبپاش پاش دستی با تریگر ایرانی اینجا کلیک کنید!

نکات مهم قبل از خرید بنت قنسول

1.      گیاهی را انتخاب کنید که شاخ و برگ متراکم با برگ های سبزرنگ تیره داشته باشد.

2.      جوانه های گل به صورت غنچه و باز نشده ، محکم و سفت قابل رویت باشد.

3.      برگ های کوچک دوره جوانه های زرد رنگ نباید رنگ پریده و بی رنگ باشد.

4.      اگر جوانه های گل زرد رنگ شده بود یا گرده های اطرافش شروع به ریزش کرده بودن ، آن گل را نخرید!

5.      از خرید گیاهانی با برگ های زرد و رنگ رو رفته و براکته های (برگ های زیر گل) پژمرده و پاره شده اجتناب کنید.

6.      قبل از خرید لابلای برگ های را چک کنید تا عاری از آفت و شپشک باشد.

در هنگام خرید گیاهی را انتخاب کنید که دور آن نایلون پیچیده شده باشد چون بنت قنسول به باد سرد و گرم حساس است. به محض رسیدن به خانه نایلون را از اطرافش بردارید. دمای زیر 10 درجه سانتی گراد باعث آسیب جدی به گیاهتان می شود.

بنت قنسول
بنت قنسول

شرایط محیطی مناسب برای نگهداری بنت قنسول در خانه

نیاز نوری

بنت قنسول حداقل روزی 6 ساعت به نور غیر مستقیم نیاز دارد.

دمای مناسب

دمای مناسب برای نگهداری بنت قنسول در روز 20 درجه سانتی گراد و در شب 15 درجه سانتی گراد می باشد. اجازه ندهید دما به زیر 12 درجه در شب برسد.

آبیاری

آب آبیاری را 24 ساعت در دمای اتاق نگه دارید سپس به گلدان اضافه کنید. تا زمانی که خاک گلدان خشک نشده آبیاری نکنید. زهکش گلدان را چک کنید که در صورت لزوم آب اضافه از ته گلدان خارج شود. آبیاری زیاد و عدم زهکش مناسب از جمله موارد شایعی است که منجر به نابودی بنت قنسول در منازل می شود.

خاک

مخلوطی از پیت موس، پرلیت و یا خاک برگ به همراه کوکوپیت برای این گیاه مناسب است. این گیاه زمانی که گل دارد نیازی به کوددهی ندارد. برای خرید خاک مناسب بنت قنسول اینجا کلیک کنید. 

گل کریسمس
گل کریسمس

لطفا از فروشگاه اینترنتی مهندس نیک دیدن فرمایید!

نکات تکمیلی در نگهداری بنت قنسول

1-      بعد از اتمام گلدهی و ریزش برگ ها آبیاری را به صورت یکبار در هفته کاهش دهید. بعد از گلدهی گیاه به استراحت کامل احتیاج دارد.

2-      در اسفند ماه شاخه ها را از نصف هرس کنید. در بهار و تابستان آبیاری را بیشتر کنید و از کود کامل برای تغذیه گیاه استفاده کنید.

3-      در تابستان اقدام به تعویض گلدان کنید.

تحریک گلدهی بنت قنسول

با ترفندهایی ساده میتوانید گیاه بنت قنسول را القا به گلدهی کنید. در موقعی که هوا شروع به سرد شدن میکند گیاه را به داخل خانه بیاورید. از اوایل مهر تا آذر ماه (به مدت حداقل 40 روز) بنت قنسول برای رنگ دهی نیاز به طول روز کوتاه (دوره تاریک) و بلند (دوره روشن) دارد. در این دوره بنت قنسول نیاز به 13 الی 16 ساعت تاریکی مطلق دارد.

هنگام غروب گیاه را در محفظه کاملا تاریکی قرار دهید. بعد از سپری شدن 16 ساعت تاریکی، فردای آن روز گیاه را در نور آفتاب غیر مستقیم به مدت 8 ساعت بگذارید. این کار منجر به گلدهی و رنگ گرفتن برگ ها می شود.

گیاه بنت قنسول
گیاه بنت قنسول

برگ و شیره بنت قنسول

برگ های بنت قنسول سمی نیستند! اما خوردن زیاد آنها منجر به معده درد می شود. شیره بنت قنسول برای بعضی از افراد حساسیت ایجاد میکند که در صورت بروز این حادثه دست خود را با آب صابون بشورید.

تکثیر بنت قنسول

تکثیر گیاه بنت قنسول از طریق قلمه می باشد. در فصل بهار و تابستان سرشاخه های جوان رو جدا کنید سپس داخل محلول ریشه زا قرار دهید و بعد از ریشه زدن بکارید. کاشت شاخه های هرس شده در پاییز راه دیگر تکثیر بنت قنسول می باشد.

برای خرید سم و قارچ کش متناسب با آفات و بیماری بنت قنسول اینجا کلیک کنید!

منبع: سایت مهندس نیک

کپی برداری با ذکر منبع و لینک به سایت مهندس نیک بلامانع می باشد.

 برای ورود به گروه پرسش و پاسخ کانال تلگرام مهندس نیک کلیک کنید! (ورود با فیلتر شکن امکان پذیر است)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *