آموزش تصویری تکثیر و نگهداری اپونتیا ملقب به کاکتوس زبان مادر شوهر

کاکتوس زبان مادر شوهر

تکثیر و نگهداری اپونتیا ملقب به کاکتوس زبان مادر شوهر

کاکتوس اپونتیا یا همان کاکتوس زبان مادر شوهر بومی آمریکای جنوبی، آمریکاری مرکزی و قسمت های جنوبی آمریکای شمالی می باشد. اپونتیا اگر چه بومی مناطق کویری می باشد اما در طیف وسیعی از اقلیم های مرطوب ، گرم و انواع مختلف خاک رشد می کند. کاکتوس زبان مادر شوهر میوه و غلاف خوراکی دارد اما به دلیل گل های سفید و زرد زیبایش اغلب به عنوان کاکتوسی زینتی کشت می شود. تکثیر کاکتوس زبان مادر شوهر یا همان اپونتیا از طریق بذر و قلمه می باشد که در ادامه به تفصیل شرح خواهیم داد.

مطالب مرتبط: جدیدترین روش کاشت بذر کاکتوس2019

پرورش اپونتیا از طریق بذر

 1. تهیه بذر

  شما می توانید خودتان اقدام به بذرگیری کنید یا بذر آماده را از فروشگاه های معتبر تهیه فرمایید. میوه اپونتیا قرمز رنگ و تخم مرغی شکل است که در بالای تنه گیاه مشاهده می شود. داخل میوه های کاکتوس زبان مادر شوهر بذر وجود دارد که باید جدا شود:
  برای محافظت از دست هایتان در برابر تیغ های اپونتیا از دستکش استفاده کنید. میوه را از انتها ببرید. به صورت ایستاده میوه ها را از قسمت قطع شده قرار دهید.
  با دقت و حساب شده یک برش نازک و عمودی بر روی پوست میوه اپونتیا ایجاد کنید. سپس به آرامی مانند پوست کندن پرتقال ، پوست اپونتیا را جدا کنید. گوشت میوه را با دست مالش دهید و بذرها را جدا نمایید.

  تهیه بذر اپونتیا
  تهیه بذر اپونتیا

   

 2. تهیه گلدان

  گلدانی با زهکش مناسب تهیه کنید. برای خروج بهتر آب از زیر گلدان، ته آن را با پوکه معدنی یا سنگ ریزه های کوچک پر کنید. بستر مناسب گلدان ترکیبی از ماسه شسته شده، کمی زغال ، کوکوپیت و پرلیت می باشد. خاک کاکتوس چیزی شبیه خاک بیابان با زهکش بالا و بافت سبک باید باشد. همچنین شما می توانید خاک آماده کاکتوس را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. اگر گلدان ندارید از لیوان یک بار مصرف استفاده کنید. چند تا سوراخ ته لیوان ایجاد کنید. برای تکثیر نیاز به چندین نوع از این لیوان های یکبار مصرف دارید.

   برای خرید خاک مناسب این گیاه اینجا کلیک کنید!

   

  گلدان اپونتیا
  گلدان اپونتیا

   

 3. کاشت بذر

  یک یا دو بذر را روی خاک قرار دهید. بذر را به آرامی درون خاک فرو کنید و روی آن را با لایه نازکی از خاک بپوشانید. مقدار کمی آب اضافه کنید. خاک را مرطوب (نه خیس) کنید.

  کاشت بذر اپونتیا
  کاشت بذر اپونتیا

   

 4. گلدان را در مکانی گرم و سایه دار قرار دهید

  بذر کاکتوس نیاز به نور مستقیم ندارد. گلدان را در زیر نور فیلتر شده و هوای گرم قرار دهید. خاک را مرطوب نگه دارید تا بذرها جوانه بزند. خاک را پشت دست لمس کنید و در صورت خشک بودن دوباره کمی آب اضافه کنید. کاکتوس هایی که از بذر بوجود می آیند کیفیت و رشد بهتری نسبت به کاکتوس های قلمه ای دارند و در سال 3 الی 4 مرتبه گل و میوه می دهند. پرورش کاکتوس از طریق بذر تنوع ژنتیکی را بالا می برد.

  محل نگهداری گلدان اپونتیا
  محل نگهداری گلدان اپونتیا

   

قلمه کاکتوس زبان مادر شوهر

 1. انتخاب قلمه مناسب از اپونتیا

  روش دیگر ازدیاد اپونتیا تکثیر از طریق قلمه می باشد. از دوستان و آشنایانی که کاکتوس زبان مادر شوهر را در منزل نگهداری می کنند قلمه ای تهیه کنید. قلمه اپونتیا همان راکت های پهنی ست که از شاخه یا ساقه تغییر شکل یافته بوجود آمده است. قسمت مسطح ، سبز و گوشتی گیاه راکت نام دارد.

  قلمه اپونتیا
  قلمه اپونتیا

   

 2. قطع راکت اپونتیا

  راکت بزرگ و سالمی را که سنی بین 1 تا 3 سال داشته باشد را انتخاب کنید. بهتر است راکت صاف یکدست و بدون علائم بیماری باشد. برای برش با دستکش با یک دست بالای راکت را محکم نگه دارید. راکت را از قسمتی که به تنه اصلی وصل است جدا کنید و اگر از قسمت خیلی پایین گیاه اینکار را انجام دهید احتمال بروز بیماری قارچی وجود دارد.

  برش راکت اپونتیا
  برش راکت اپونتیا

   

 3. اجازه دهید راکت کالوس تشکیل دهد

  برای جلوگیری از بیماری عفونتی و قارچی قبل کاشت اجازه دهید بافت کالوس در انتهای قلمه تشکیل شود. راکت بریده شده را در بستر شن یا ماسه به مدت 1 الی 2 هفته قرار دهید تا زخم حاصل از برش التیام یابد و کالوس تشکیل شود. در این مدت بهتر است قلمه ها در سایه نگهداری شوند.

  کالوس دهی قلمه اپونتیا
  کالوس دهی قلمه اپونتیا

   

 4. تهیه گلدان

  کف گلدان را برای خروج بهتر آب سنگریزه بریزید. باقی گلدان را از خاک سبک پر کنید. میتوانید نصف خاک گلدان و نصف ماسه شسته شده بریزید.

  گلدان قلمه اپونتیا
  گلدان قلمه اپونتیا

   

 5. کاشت قلمه اپونتیا

  با انگشت خود یک سوراخ 2 الی 5 سانتیمتری در خاک ایجاد کنید. راکت را به صورت ایستاده در خاک فرو کنید. بیش از 2 الی 4 سانتیمتر از انتها را در خاک فرو نکنید چون باعث پوسیدگی قلمه می شود. اگر راکت خوب نمی ایستد چند سنگ کوچک دور آن به عنوان قیم بگذارید.

  کاشت قلمه اپونتیا
  کاشت قلمه اپونتیا

   

 6. آبیاری قلمه های اپونتیا

  تنها در زمان خشک شدن خاک، هفته ای یک الی دوبار اقدام به آبیاری راکت ها کنید.

  آبیاری قلمه اپونتیا
  آبیاری قلمه اپونتیا

   

 7. اپونتیا را در معرض نور خورشید قرار دهید

  بر خلاف دانهال های بذری اپونتیا، قلمه کاکتوس زبان مادر شوهر نیازمند نور مستقیم خورشید می باشد. آفتاب سر ظهر ساعاتی بین 11 الی 1 ظهر که خیلی تند و سوزان است باعث آفتاب سوختگی قلمه ها می شود که در این مدت برای قلمه ها سایه بان تهیه کنید. در گلخانه های شرقی-غربی با توجه به موقعیت قرار گرفتن قلمه ها نیازی به سایه بان یا حرکت گلدان نیست. بنابراین در منزل هم گلدان قلمه را در پنجره های شرقی یا غربی قرار دهید. نور مستقیم خورشید ریشه های قلمه اپونتیا را تحریک به رشد و توسعه می کند.

  نور مناسب قلمه اپونتیا
  نور مناسب قلمه اپونتیا

   

4 نکته مهم در نگهداری از کاکتوس زبان مادر شوهر

 1. انتخاب مکان دائمی برای اپونتیا

  کاشت مستقیم اپونتیا در زمین یا نگه داری آن در گلدان دو روش مرسوم و رایج بین مردم است. اگر در زمین میکارید دقت کنید که نور مستقیم خورشید به آن بتابد. اگر در گلدان نگه می دارید پشت پنجره جنوبی قرار دهید. دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد در زمستان موجب سرمازدگی اپونتیا و از بین رفتن آن می شود.

  محل کاشت اپونتیا
  محل کاشت اپونتیا

   

 2. انتقال اپونتیا به زمین

  اواخر بهار بعد از رفع خطر سرمازدگی بهاره گیاه را در زمین اصلی بکارید. اندازه قطر دهانه گلدان گودالی را در زمین بکنید. گیاه را با خاک اطرافش از گلدان خارج کنید و در گودال حفر شده بکارید. دور ریشه ها را با خاک پر کنید و آب دهید. هفته اول هر 3 روز آبیاری کنید. بعد هر 3 هفته یکبار آب دهید. بعد از سال اول دیگر نیازی به آبیاری ندارد و همان آب باران کفایت می کند.

  کاشت اپونتیا در زمین
  کاشت اپونتیا در زمین

   

 3. بعد از استقرار گیاه میوه یا همان راکت را جدا کنید

  چند ماهی برای استقرار کامل به گیاه فرصت دهید. برای برداشت میوه حداقل 3 الی 8 شکوفه و جوانه روی گیاه باید تشکیل شود. در صبح زود با چاقوی تیز راکت ها را جدا کنید. در این زمان اسید میوه خیلی کم است. راکت درست از محل اتصال به تنه قطع شود. راکت با پیچاندن توسط دست نیز جدا می شود. برای جدا سازی راکت ها از دستکش استفاده نمایید.

  جدا کردن راکت اپونتیا
  جدا کردن راکت اپونتیا

   

 4. در زمستان خاک را با مالچ بپوشانید

  در مناطقی معتدل و خنک در زمستان دور گیاه را با مالچ بپوشانید. اگر در منطقه خیلی سرد زندگی میکنید در پاییز گیاه را به گلدان منتقل کنید و آن را در خانه نگه دارید.

  پوشش مالچ برای اپونتیا
  پوشش مالچ برای اپونتیا

   برای خرید سم و قارچ کش متناسب با آفات و بیماری این گیاه اینجا کلیک کنید!

منبع: سایت مهندس نیک

کپی برداری با ذکر منبع و لینک به سایت مهندس نیک بلامانع می باشد.

One thought on “آموزش تصویری تکثیر و نگهداری اپونتیا ملقب به کاکتوس زبان مادر شوهر

 1. فرشاد says:

  با سلام.قصد کاشت اپونتیا در مسحت یک هکتار دارم.راهنماییم کنید لطفا.ایمیل گذاشتم

Comments are closed.