روش های محافظت از گیاهان در برابر سرما

محافظت از گیاهان در برابر سرما

اگر هوای منطقه محل زندگی شما کمی سرد است و گیاهان حساس به سرما دارید باید به آنها کمک کنید. البته این بستگی به طول مدت سرما، نوع گیاهانی که نگهداری می کنید و دمای هوا دارد. برای بعضی از گیاهان آپارتمانی محافظت از سرما موجب رشد آنها می شود اما اکثر گیاهان در زمستان رشد شان متوقف می شود. تکنیک هایی که در ادامه به شما یاد می دهیم به شما کمک میکند تا علاوه بر طولانی تر کردن فصل رشد و محافظت از گیاهان در برابر سرما ، سبزیجات خانگی را (در اول بهار یا پاییز) نیز پرورش دهید.

استفاده از راهکارهای کم هزینه جهت مقابله با سرما

 1. گیاهان متناسب با منطقه خود را پرورش دهید

  این گزینه ساده ترین و کم هزینه ترین اقدام جهت مقابله با سرمای زمستان می باشد. شما ابتدا باید اقلیم خود را به خوبی بشناسید و از روی گزارش هواشناسی و تقویم سالیانه ، تعداد روزهای یخبندان را محاسبه کنید. اگر در منطقه سردسیری زندگی می کنید باید درختان و گیاهان بومی آن منطقه را برای نگهداری انتخاب کنید. در این روش مسلما انتخاب شما برای گزینش گیاهان محدود می شود!

  گیاهان چند ساله با زمستان گذرانی که دارند در برابر سرما از خود مقاومت نشان می دهند و در بهار دوباره شکوفا می شوند. خیلی از درختان میوه برای باردهی نیاز به چینه سرمایی (برآورده کردن نیاز سرمایی برای جوانه زدن بذر یا باردهی درختان) در زمستان دارند. دقیقا به همین دلیل است که گردو یا گیلاس در مناطق گرمسیری باردهی ندارد.
  اطلاعات مربوط به هر گیاه را از باغدار آن محل یا فروشنده بپرسید. بنابراین انتخاب رقم سازگار با سرمای هر منطقه، اولین اقدام جهت جلوگیری از سرمازدگی زمستانه به شمار می رود.

  گیاهان مناطق سردسیر را انتخاب کنید
  گیاهان مناطق سردسیر را انتخاب کنید

    

 2. گلدان را داخل خانه بیاورید

  یکی دیگر از راهکارهای ساده و بی درد سر قرار ندادن گیاه در معرض هوای سرد است. همزمان با کاهش دما گیاهانتان را به داخل بیاورید. شما می توانید آنها را به پارکینگ یا داخل راهروی خانه نیز انتقال دهید. برای هماهنگی با طراحی داخل اتاق از گلدان های مناسب و تزئینی استفاده کنید. با توجه به نیاز نوری گل و گیاهانتان آنها را در پشت پنجره های شمالی (که نور کمتری می رسد) و جنوبی و غربی (که نور بیشتری قابل دریافت است) قرار دهید. منافذ کنار پنجره ها را بپوشانید که ورود و خروج هوا و نوسانات دمایی باعث از بین رفتن گیاه نشود. باد سرد منافذ درب های ورودی و خروجی از جمله دلایل آسیب به گلها می باشد. بنابراین فاصله مناسب از پنجره ها را حفظ نمایید.

  گلدان را به خانه بیاورید
  گلدان را به خانه بیاورید

   

 3. آبیاری گیاهان در زمستان

  در شب های بسیار سرد گلدان را پر از آب کنید. خاک، گرما را در خیسی بهتر جذب می کند تا زمانی که خشک است. یکی از روش های مبارزه با آفات درختان انجام یخ آب زمستانه است. آبیاری غرقابی در دمای زیر 7 درجه سانتی گراد یخ آب زمستانه نام دارد که موجب یخ زدن سطح خاک و از بین رفتن آفات و بیماری می شود. کاکتوس و ساکولنت و کلا گیاهان گرمسیری از این قاعده مستثنی هستند!

  آبیاری گیاهان در زمستان
  آبیاری گیاهان در زمستان

   لطفا از فروشگاه اینترنتی مهندس نیک دیدن فرمایید!

حفاظت بیشتر از گیاهان در برابر سرمای زمستان

 1. استفاده از یک لایه مالچ

  مالچ گیاهی مانند یه عایق عمل می کند و رطوبت را در درون خاک حفظ می کند. علاوه بر این خاک پوش باعث محافظت از سیستم های ریشه در برابر هوای سرد می شود. مالچ دمای خاک را پایین می آورد و به جذب آب توسط گیاه کمک می کند. یک لایه 2 الی 3 سانتی متری مالچ گیاهی برای هر درخت یا گیاه کفایت می کند. مالچ بدست آمده از گندم یا مالچ پوشال سوزنی برگان به دلیل تجزیه پذیری بالا و ایجاد گرما به شدت توصیه می شود. گل رز و توت فرنگی از جمله گیاهانی هستند که در زمستان به مالچ نیاز دارند. مالچ گیاهی از سرد شدن سریع خاک و گرم شدن یک دفعه جلوگیری می کند. در فصل بهار شما می توانید مالچ را از کنار گیاه حذف کنید.

  استفاده از مالچ برای مقابله با سرما
  استفاده از مالچ برای مقابله با سرما

   

 2. گیاه خود را کاور کنید

  با استفاده از یک پلاستیک روشن، نایلون یکبار مصرف و یا حتی یک مقوای سفید گیاه را بپوشانید. در موقع کاور کردن گیاه، دقت کنید که برگ ها یا ساقه در فشار نباشد. در بسیاری از کلان شهرها، شهرداری ها اقدام به کاور کردن گیاهان با پلاستیک های مخصوص می کند که این اقدام، گامی کاربردی و آسان در مقابله با سرمای زمستان می باشد. اگر از مقوا یا پوشش تیره استفاده می کنید در طول روز آن را بردارید تا گیاه از نور خورشید استفاده کند.

  پوشاندن درختان در زمستان
  پوشاندن درختان در زمستان

   

 3. یک گلخانه کوچک و ساده بسازید!

  به راحتی با چند تکه آهن یا چوب گلخانه ای ساده و کاربردی را بنا کنید. ابتدا چهار چوب را به زمین محکم کنید و سپس با استفاده از پلاستیک آن را بپوشانید. از گذاشتن پنجره جهت تهویه هوا دریغ نکنید.

  گلخانه پیش ساخته
  گلخانه پیش ساخته

   

 4. تامین سیستم گرمایشی

  در زمستان گیاهان برای بقا نیاز به گرما دارند. در گلخانه های پیش ساخته میتوانید از بخاری نفتی، گازوئیلی یا حتی برقی استفاده کنید. در روز شاید نیازی به روشن کردن بخاری نباشد چرا که نور مستقیم خورشید باعث ایجاد محیطی گرم زیر پوشش پلاستیک گلخانه می شود.

تامین سیستم گرمایشی گلخانه
تامین سیستم گرمایشی گلخانه

 برای ورود به گروه پرسش و پاسخ کانال تلگرام مهندس نیک کلیک کنید! (ورود با فیلتر شکن امکان پذیر است)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *