Skip to content
Search
Generic filters
Exact matches only

راهنمای کامل تکثیر و نگهداری آگلونما

ساسان علاقمند
2 فروردین 1400
زمان مورد نیاز برای مطالعه 8 دقیقه

مقدمه

آگلونما گلی زیبا با برگ های ابلق و بیرون آمده از غلاف، نیزه ای شکل و خم شده به سمت پایین به طول 15 سانتیمتر و ساقه های کوتاه می باشد. گیاه آگلونما مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارد. آگلونما با نام علمی Aglaonema commutatum از خانواده شیپوری بومی جنگلهای انبوه گرمسیری و مرداب های جنوب شرقی آسیا است.

گل آگلونما آن‌ قدر شرایط نگهداری راحتی دارد که باغبان‌ها به آن گل مبتدی‌ها می‌گویند. در واقع هر کسی که بخواهد برای اولین‌بار دست به نگهداری گل‌ها بزند بهتر است از یک گلدان آگلونما شروع کند. این گل احتیاج چندانى به نور و روشنایى ندارد.
در بهار و تابستان هر دو هفته یک‌بار نیاز به کود محلول دارد و سطح خاک هم باید همیشه نسبتا مرطوب نگه داشته شود. به آب زیاد حساس است. آب زیاد نقطه ضعف این گل می باشد.  آگلونما از خشکی هوا بیزار است. برگ هاى آگلونما نسبت به خشکى هوا حساس هستند و بهتر است در آپارتمان‌هاى گرم و خشک هر روز سطح برگ‌ها با آب اسپرى شود.

توجه توجه : بازار گل شهرک غرب تهران افتتاح شد!!!

 

گیاه آگلونما

گیاه آگلونما

شرایط نگهداری گل آگلونما

نور و دما

در شرایط ایده آل نور غیرمستقیم و متوسط رشد مناسب و سلامت آگلونما را تضمین می کند. ولی باید بدانید که آفتاب مستقیم مورد پسند آگلونما نیست. اتاق های قسمت شمالی ساختمان بهترین شرایط نوری این گیاه را تامین می نماید. آگلونما به دلیل منطقه بومی خود یعنی مناطق گرمسیری، نمی تواند دمای پایین زمستانی را تحمل کند و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۰-۱۵ درجه سانتیگراد می باشد. بهترین درجه حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و در تابستان درجه حرارت مطلوب ۲۴ درجه است.

آبیاری

برای آبیاری آگلونما باید سطح خاک بین دو آبیاری خشک شود. در فصل سرد یعنی پاییز و زمستان، بایستی میزان آبیاری  را به هفته ای یکبار کاهش داد. آگلونما به دلیل منشا خود نیاز به هوای مرطوب دارد، بنابراین بهتر است در تابستان هفته ای دو بار غبار پاشی با اسپری را انجام دهید. این عمل را در آفتاب و هوای گرم انجام ندهید.

خاک

خاک مناسب برای آگلونما مخلوط خاکبرگ، ماسه، پیت و خاک باغچه می باشد. برای خرید پوکه معدنی اینجا کلیک کنید
برای خرید خاک مناسب اینجا کلیک کنید

تعویض گلدان

هر سال یک مرتبه در فصل بهار گلدان را  به یک سایز بزرگتر منتقل کنید. این عمل بعلت متراکم شدن ریشه ها و کم شدن جا برای رشد ریشه و سفت شدن خاک است.

تمیز کردن برگ ها

برگ ها را با احتیاط با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید. از مواد براق کننده‌ که روزنه برگ ها را مسدود می کند خودداری نمایید. در فصل رویش یعنی بهار و تابستان که رشد آگلونما بیشتر است می توانید هر دو هفته یکبار از کود مایع رقیق برای تغذیه گیاه استفاده کنید. کود مورد نیاز به اندازه ۲ گرم در لیتر کافی است.

گل آگلونما

گل آگلونما

 

تکثیر گیاه آگلونما

تکثیر این گیاه عمدتاً در فصل تابستان صورت مى گیرد. مانند دیفن باخیا تکثیر می شود. یعنی هم می توان ساقه بدون برگ را به صورت افقی در ماسه کاشت و یا قلمه برگدار را درون کوکوپیت کاشت. همچنین از جوانه هایی که از خاک خارج شده اند نیز میتوان استفاده کرد. باید دقت کرد که نباید هوا به ریشه برسد، بنابراین خاک اطراف ریشه را کاملاً فشرده کنید.

بیشتر بخوانید: تکثیر دیفن باخیا

گلدان آگلونما

گلدان آگلونما

عوارض و درمان

  1. برگ ها پژمرده و نوک آنها قهوه ای می شود که علت آن کمی رطوبت هوای اطراف گلدان است.
  2. برگ ها مجعد و پیچیده می شود و لبه برگ ها قهوه ای می گردد. علت آن سردی بیش از اندازه هوا و کمی رطوبت هوای اطراف گلدان است.
  3. برگ ها روبه زردی می رود و لکه های سفیدی در سطح آن ظاهر می گردد. علت آن هجوم کنه های بسیار ریزی است که در محل دمبرگ و زیر آن وجود دارد. برای جلوگیری از آن باید با مالاتیون یک مرتبه در هفته سمپاشی نمود. همچنین غبار پاشی سطح و زیر برگ ها با آب ولرم باید به طور مرتب انجام گیرد.
  4. اگر برگهای آگلونما زرد شده و لکه های قهوه ای زیر آنها ظاهر شد و یا اینکه زخمهای سفید پنبه ای در زیر برگ یا قاعده آن مشاهده کردید به این معنی است که یک حشره آفت در حال آسیب رساندن به گیاه است و باید هر دو هفته یکبار با سم نفوذی سمپاشی صورت گیرد.
  5. خشک شدن و پیچیدگی برگها در تابستان نیز بیانگر گرمی و خشکی هوا است.
  6. اگر مشاهده کردید گیاه خود را انداخته یعنی هوا سرد است یا با کمبود آب مواجه شده است. زردی برگها هم می تواند به دلیل آبیاری زیاد از حد و سردی هوا باشد.

 

ضمنا هر سوالی دارید میتونید با عضویت در گروه تلگرامی مهندس نیک ، آن را بپرسید و پاسخ آن را به صورت آنلاین دریافت کنید.

لینک گروه پرسش و پاسخ مهندس نیک

مغازه داران ، بنکدارن و غرفه داران محترم برای خرید عمده گلدان فلزی، پلاستیکی ، پلی مری و … با شماره تلفن 09120045668 (علاقمند) تماس بگیرید!

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود.
دسته بندی محصولات
بستن