Skip to content
Search
Generic filters
Exact matches only

10 نکته طلایی از گل بامبو که نمی دانستید!

ساسان علاقمند
2 فروردین 1400
زمان مورد نیاز برای مطالعه 8 دقیقه

این روزها گل بامبو به گیاهی بسیار محبوب در بین ایرانیان  تبدیل شده است. دلیلش هم واضح است! نگهداری از بامبو بسیار آسان و بی‌دردسر می باشد. بامبو می‌تواند برای کسانی‌ که تا به حال اقدام به نگهداری از گل و گیاه نکرده‌اند اولین و ساده‌ترین پیشنهاد باشد. موقع آوردن بامبو به خانه اگر همه شرایط برای نگهداری آن را رعایت کنید، مطمئن باشید این گیاه مهمان چند ساله خانه‌ شما خواهد بود و امکان دارد طول آن به بیش از یک متر نیز برسد.

مطالب مرتبط: تکثیر بامبو به زبان ساده

در این مقاله فوق العاده ارزشمند که حاصل جمع آوری تجربیات چند ساله و دانش مورد نیاز درباره گل بامبو می باشد ما 0 تا 100 تکثیر و نگهداری گل بامبو را به صورت نکته به نکته و مفصل شرح خواهیم داد. قبل از اینکه 10 نکته طلایی گل بامبو را بدانید بهتر است ابتدا با 3 روش مختلف تکثیر این گیاه پرطرفدار آشنا شوید.

توجه توجه : بازار گل شهرک غرب تهران افتتاح شد!!!

 

گل بامبو در آب

بامبو گیاه زینتی بزرگی است که در فضای آزاد به صورت درختچه رشد می کند و قابلیت پوشاندن فضای وسیعی را دارد. افرادی که با بامبو آشنایی دارند میدانند که این گیاه از طریق تقسیم ریزوم و قلمه ساقه، افزایش می یابد.

3 روش تکثیر گل بامبو

روش اول- تکثیر بامبو با قلمه خشبی

 1. استفاده از ابزار تیز و استریل شده

  کاتر مورد استفاده بستگی به قطر ساقه و ضخامت قلمه دارد. اگر ساقه بامبو نازک باشد میتوانید از چاقوی تیز استریل استفاده کنید. اگر ساقه مورد نظر ضخیم بود از اره تیز و ضدعفونی شده استفاده کنید. قبل از استفاده ابزار تیز حتما آن را با الکل یا سفیدکننده ضدعفونی کنید. نسبت حل کردن وایتکس در آب 1 به 32 باید باشد.

  کاتر قلمه گل بامبو

  کاتر قلمه گل بامبو

 2. گرفتن قلمه 25 سانتیمتری با زاویه 45درجه

  قلمه های گرفته شده باید دارای 3 الی 4 گره باشد. قطر ساقه مناسب برای قلمه حداقل 2 و نیم سانتی متر باید باشد.

  ابعاد قلمه گل بامبو

  ابعاد قلمه گل بامبو

 3. آغشته کردن قلمه ها به هورمون ریشه زایی

  استفاده از هورمون ریشه زایی موجب ریشه دار شدن سریع قلمه ها می شود. انتهای قلمه ها را در پودر ریشه زایی بگذارید و با تکان دادن آن، مقدار اضافی را بریزید. هورمون ریشه زایی را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

  هورمون ریشه زایی برای بامبو

  هورمون ریشه زایی برای بامبو

 4. لبه قلمه ها را در واکس مومی قرار دهید

  از واکس مومی نرم، موم زنبور عسل یا موم سویا استفاده کنید. واکس مومی موجب جلوگیری از پوسیدگی و خشکی ساقه می شود. حتما دقت شود که سوراخ انتهایی قلمه توسط واکس مومی پر نشود.

  واکس مومی قلمه بامبو

  واکس مومی قلمه بامبو

 5. گره پایینی قلمه را در بستر قلمه فرو کنید

  یک خزانه کوچک برای کاشت قلمه ها کافی است. برای کاشت قلمه ها باید یک گره را به طور کامل در عمق خاک فرو کنید. به آرامی اطراف قلمه را فشار دهید تا هوا به داخل خاک نفود نکند.

  بستر کاشت قلمه بامبو

  بستر کاشت قلمه بامبو

 6. بستر کاشت قلمه را با اسپری آب خیس کنید

  با اسپری آب رطوبت خاک را بالا ببرید. برای اطمینان از خیسی با پشت انگشت میزان رطوبت خاک را بسنجید.

  آبیاری قلمه بامبو

  آبیاری قلمه بامبو

 7. از بالای قلمه به داخل ساقه آب بریزید

  ریختن آب داخل ساقه بریده شده، موجب افزایش رطوبت برای تقویت ریشه دهی قلمه ها می شود که کار بشدت پسندیده ای است. هر 2 روز میزان رطوبت خاک را بسنجید و در صورت خشک بودن، آبیاری را آغاز کنید.

  آب ریختن داخل قلمه بامبو

  آب ریختن داخل قلمه بامبو

 8. گلدان ها را در نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید

  قلمه های بامبو برای رشد نیازمند مکانی سایه-آفتاب می باشد. روزانه بستر قلمه را آبیاری کنید. آبیاری بیش از حد موجب تجمع آب روی خاک می شود که این اتفاق موجب پوسیدگی ریشه و از بین رفتن قلمه ها خواهد شد. با کشیدن پلاستیک روی بستر، رطوبت مورد نیاز برای ریشه دار شدن قلمه ها را افزایش دهید.

  قلمه های بامبو

  قلمه های بامبو

 9. انتقال قلمه ها بعد 4 ماه

  بعد از گذشت 3 الی 4 هفته از کاشتن قلمه ها، متوجه رشد شاخه های جوان خواهید شد. بعد از حدود 4 ماه قلمه های ریشه دار شده را در زمین بکارید. خاک کنار گلدان را با بیلچه یا بیل حذف کنید.

  کاشت قلمه بامبو

  کاشت قلمه بامبو

روش دوم- ریشه دار قلمه ها در آب

 1. گرفتن قلمه 25 سانتی از قسمت بالغ گیاه

  قلمه های گرفته شده باید دارای حداقل 2 گره باشند. قلمه ها بهتر است با زاویه 45 درجه قطع شوند. چاقو را با مواد ضدعفونی کننده خانگی مانند وایتکس رقیق شده یا الکل استریل کنید.

  ریشه دار کردن بامبو در آب

  ریشه دار کردن بامبو در آب

 2. گره پایینی را داخل ظرف آب قرار دهید

  گره اول از پایین را کامل در آب فرو کنید. گلدان آب بامبو را در معرض نور غیر مستقیم به مدت 6 ساعت در دمای 13 درجه سانتی گراد قرار دهید. برای دیدن رشد و توسعه ریشه از ظرف آب شفاف استفاده کنید.

  ظرف آب بامبو

  ظرف آب بامبو

 3. هر دو روز یکبار آب را تعویض کنید

  آب راکد، اکسیژن موجود در خود را به سرعت از دست می دهد. اکسیژن موجود در آب موجب رشد ریشه قلمه ها می شود. تعویض آب باعث رشد بهتر گیاه و استفاده بهتر قلمه از مواد مغذی داخل آب می شود.

  آب بامبو

  آب بامبو

 4. با رشد ریشه به طول 5 سانتی متر گیاهچه را به داخل گلدان انتقال دهید

  برای رشد ریشه ها چندین هفته زمان نیاز است. زمانی که ریشه قلمه 5 سانتی شد آن را در گلدان به عمق 2 و نیم سانت بکارید.

  گلدان قلمه بامبو

  گلدان قلمه بامبو

روش سوم- تکثیر بامبو با تقسیم ریزوم

 1. قسمتی از ریزوم گیاه را با دو الی سه جوانه در حال رشد بوسیله چاقوی تیز ببرید

  ابتدا خاک را از اطراف ریشه بامبو کنار بزنید. بخشی از ریزوم را که 2 ، 3 جوانه یا ساقه رشدی دارد، جدا کنید. برای جدا کردن ریزوم، ساقه های رشدی را با چاقوی تیز قطع کنید. از ریزوم های لکه دار یا تیره استفاده نکنید. این لکه ها که نشان دهنده بیماری میباشد، مانع رشد ریزوم خواهد شد. ریزوم های توپر، سالم و قوی را انتخاب کنید.

  تقسیم ریزوم بامبو

  تقسیم ریزوم بامبو

 2. ریزوم را بصورت افقی با جوانه های رو به بالا در گلدان بکارید

  گلدان را پر از خاک کنید. ریزوم را افقی و روبه بالا قرار دهید. کمی از ساقه متصل به ریزوم بیرون از خاک جای بگیرد.

  کاشت ریزوم بامبو

  کاشت ریزوم بامبو

 3. به میزان 7 سانت روی ریزوم ها خاک بریزید

  ریزوم ها را برای توسعه و رشد ریشه بپوشانید. به آرامی خاک را فشار دهید تا جریان هوا وارد خاک نشود.

  عمق کاشت ریزوم بامبو

  عمق کاشت ریزوم بامبو

 4. با آبپاش شروع به آبیاری کنید

  خاک را به قدری خیس کنید که گل نشود. با پشت دست میزان رطوبت و خیسی خاک را چک کنید. بررسی رطوبت با پشت دست هر روز باید انجام شود. در صورت خشکی خاک کمی آبیاری کنید. آبیاری بیش از حد و غیر معمول باعث پوسیدگی ریزوم ها خواهد شد.

  آبیاری ریزوم بامبو

  آبیاری ریزوم بامبو

 5. گلدان ها را 4 الی 6 هفته در سایه قرار دهید

  گلدان ها را از تابش مستقیم نورخورشید در امان نگه دارید. بهترین مکان برای قرار دادن گلدان ها کنار دیوار بلند یا زیر درختی با تاج گسترده می باشد. بعد از 4 الی 6 هفته جوانه های ریزوم از خاک سر در می آورند. دمای اپتیمم برای رشد ریزوم ها 13 درجه سانتی گراد در شب می باشد.

  گلدان کاشت ریزوم بامبو

  گلدان کاشت ریزوم بامبو

 مطالب مرتبط : پرورش بامبو در خانه!

10 نکته طلایی در مورد گل بامبو

  1. آب بدون کلر!

   اولین نکته برای نگهداری بامبو آبی است که بناست گیاه شما در آن قرار بگیرد. هرگز فراموش نکنید که این آب باید بدون کلر باشد. پس شما باید از قبل مقداری آب را داخل ظرفی ریخته و در گوشه ای بگذارید تا کلر آن از بین برود و سپس گیاه بامبو را داخل آن قرار دهید. برای نگهداری از بامبو گلدانی شیشه‌ای تهیه کنید طوری که بتوانید ریشه‌های گیاه را به وضوح ببینید.

  2. نور غیرمستقیم

   هرگز گیاه بامبو را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. در صورت چنین اتفاقی احتمال آسیب دیدگی گیاه شما به‌خصوص بر اثر نور گرم خورشید در روزهای تابستان بسیار زیاد است. البته این بدان معنا نیست که گیاه شما باید در فضای تاریکی قرار بگیرد، چراکه چنین وضعیتی هم برای آن زیان‌آور است. نکته اینجاست که گیاه بامبو باید در معرض نور غیرمستقیم قرار داشته باشد، یعنی نوری که از پشت پنجره تابیده شده باشد و شدت آن به این طریق فیلتر شده باشد.

  3. دمای 13درجه در شب و 20 درجه در روز!

   دمای هوایی که قرار است گیاه بامبوی شما در آن نگهداری شود، باید چیزی بین ۱3 تا ۲0 درجه سانتی‌گراد باشد. دمایی که نه خیلی سرد است و نه خیلی گرم. اگرچه بامبو‌ها اصولا گیاهانی سازگار با دمای پیرامون خود هستند و این قابلیت را دارند که در صورت بالا و پایین شدن دمای هوا وضعیت خود را با شرایط جدید تطبیق دهند اما اگر واقعا می‌خواهید بامبوی شما آن‌طور که باید و شاید رشد کند و به ارتفاع یک متری برسد بد نیست در اتاقی که بامبو را در آن نگهداری می‌کنید یک دماسنج داشته باشید تا بتوانید دمای هوای اتاق را بین رنجی که ذکر شد، حفظ کنید. دراین‌صورت است که می‌توانید توقع داشته باشید گیاه شما درست و حسابی رشد کند. هیچوقت این گیاه را جلوی کولر ، پنکه و یا نزدیک بخاری قرار ندهید.

  4. تعویض آب هر 15 روز یک مرتبه

   همان‌طور که پیش‌تر عنوان شد آبی که قرار است بامبو داخل آن قرار بگیرد باید فاقد کلر باشد، بنابراین هر بار که از میزان آب بامبو کاسته می‌شود یک لیوان آب که کلر آن ته‌نشین شده و دمای آن با محیط هماهنگ شده را به ظرف بامبو اضافه کنید. این همان کاری است که برای نگهداری بامبو در داخل آب ضروری خواهد بود. نکته مهم تعویض دست‌کم ماهی دو ‌بار آبی است که گیاه بامبوی شما در آن قرار گرفته است.

  5. کاشت بامبو در خاک

   در صورت تمایل برای کاشت در خاک از ۳ قسمت مساوی ماسه ،پیت موس و خاک باغچه استفاده کنید.

  6. تغذیه بامبو

   برای تغذیه بامبو می توانید از کود مخصوص بامبو استفاده کنید. برای استفاده از کود ، ۲۵ قطره از آن را در یک لیتر آب ریخته و هر ۱۵ روز یکبار به آب گلدان اضافه کنید.

  7. علت زردی برگ بامبو

   به دلیل قرار داشتن جلوی نور مستقیم آفتاب و شوری و املاح آب می باشد. همچنین از کمبود کلسیم و پتاسیم نیز میباشد پس مرتب از قطره بامبو استفاده کنید.

  8. علت قهوه ای شدن برگ بامبو

   بدلیل کمبود رطوبت یا آلودگی آب می­باشد. رطوبت را  با اسپری آب روی برگها افزایش دهید.

  9. پوسیدگی ساقه بامبو

   در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند. بنابراین گیاه دیگر نمیتواند آب را به قسمت­های بالایی برساند و خطر مرگ کل گیاه را تهدید می­کند. در این هنگام شما باید ساقه را بالاتر از محل پوسیدگی ببرید تا آوندهای سالم را مشاهده کنید (سطح برش سفید و سالم دیده شود).

  10. کپک زدگی ساقه بامبو

   اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست. بنابراین گل بامبو به راحتی میتواند آلوده به قارچهای فسادآور شود. برای جلوگیری از شیوع قارچ­ها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… استریل کنید. قارچ­های سیاه رنگ پودری شکل با قارچکش از بین می رود.

در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچ باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه، خوردگی­های لزج مانند، سفیدک­ها و سیاهی های روی برگ از علایم شیوع بیماری می باشد. تکثیر گل بامبو در آب را به صورت ویدیویی در زیر مشاهده کنید.

ضمنا هر سوالی دارید میتونید با عضویت در گروه تلگرامی مهندس نیک ، آن را بپرسید و پاسخ آن را به صورت آنلاین دریافت کنید.

لینک گروه پرسش و پاسخ مهندس نیک

مغازه داران ، بنکدارن و غرفه داران محترم برای خرید عمده گلدان فلزی، پلاستیکی ، پلی مری و … به پیج مهندس نیک سر بزنید!

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود.
 • با سلام ساقه گل بامبو زرد شده شرایط محیطی هم تغییری نکرده آبی که بهش میدادیم آب تصفیه شده هس در مقابل نور خورشید هم نیس نمیدونیم مشکلش چیه ؟ لطفا راهنمایی کنید
  • با سلام لطفا عکس گیاه خودتون رو اینجا بفرستید تا ببینم شرایط نگهداری اعم از مقدار نور، مدت تعویض آب گلدان و ... هم لطفا بفرمایید
   • هر یک ماه یک بار آبش رو عوض میکنیم و غذاش رو هم دو هفته یکبار ۳ قطره بهش میدیم الان مجبور شدیم سه تا گل رو توی سه تا ظرف جدا بذاریم مقدار نور هم خیلی کم یعنی یه مدت کوتاه هم جاشون رو عوض کردیم و توی محیط که در معرض نور مستقیم هم اصلا نبود گذاشتیم ولی داشتن زرد میشدن که دوباره به جایی که همیشه بودن برشون گردوندیم
    • سلام وقت بخیر یکی از دلایل زردی بامبو میتونه قارچ باشه، اگر ساقه ام زرد شده با یه چاقوی تیز اون قسمت رو جدا کنید. آب رو هر دو هفته یکبار تعویض کنید سپس ساقه را با کمی بشویید علاوه بر قطره تقویتی نصف قاشق چایی خوری قارچ کش داخل آب بریزید. ضمنا بامبو به کلر و فلوراید اب آشامیدنی حساسه برای آب بامبو از آب شب مونده استفاده کنید. از باد مستقیم کولر اون رو در امان بذارید. ظروف کریستالی برای نگهداری بامبو عالی هستش. نور زیاد هم باعث جلبک زدن میشه. کارهای بالارو انجام بدید و ما را از نتیجه آن با خبر کنید.
     • سلام واقعا ممنون بابت راهنماییتون من هم کارهایی که شما گفتید رو انجام دادم قارچ کش توی آب گلدان ریختم چند روزی هم بهتر شدن ولی الان با اینکه قارچ کش توی آبشون هست بازم ساقه های خراب یا له شدن تا چه مدت از قارچ کش استفاده کنم؟؟
     • سلام خواهش میکنم. به نظر من اگر قارچکش تاثیر نداشته باید با تیغ تیز و ضدعفونی شده با الکل ساقه رو از قسمت قارچ گرفته به پایین حذف کنید
     • مطمئنا کارهایی که فرمودین رو انجام میدم ببخشید از الکل صنعتی میتونم استفاده کنم یا حتما سفید بگیرم؟؟
     • الکل سفید بهتره اما اگر پیدا نشد از الکل صنعتی هم میتونید استفاده کنید
   • ببخشید چطوری میتونم عکسش رو اینجا بفرستم گزینه ای واسه ارسال به اینجا پیدا نکردم متاسفانه
 • ببخشید اینکه ساقه له میشه هم از قارچ چون یکی از بامبو ها ته ساقه اش خراب شده ولی اون یکی فقط له میشه
 • سلام واقعا ممنونم از آدمین این سایت گل های بامبو من کاملا خوب شدن یک دنیا ممنون بابت راهنمایی هاتون
  • خداروشکر ممنون از لطف شما
 • سلام و خسته نباشید . چه نوع قارچ کش مناسب برای بامبو هست؟
  • سلام بنومیل قارچ کش خوبی هست
 • با سلام و خسته نباشید قارچ کش مناسب برای بامبو رو میتونید معرفی کنید؟ و همچنین نحوه استفاده رو؟ متشکرم
  • سلام ممنون مقدار نصف قاشق چایی خوری بنومیل رو داخل یه لیتر آب بامبو حل کنید
 • خوب بود
 • سلام خسته نباشید بامبوی من در اثر نور زیاد خورشید برگاش زرد شدن و من جداشون کردم الان ساقش برگای خیلی کمی داره ولی از پایین ساقه و قسمت های بالایی ساقه جوونه داده و رشد کرده میخواستم ببینم میتونم جداشون کنم و در خاک یا در آب نگهداریشون کنم و اینکه ساقه یکی از بامبو ها زرد شده و پوست سبزیش از بین رفت و دیگه برگای بالایی رشد نمیکنن ولی همونطور ک گفتم از پایین جوونه زده
  • سلام بله میتونید! قلمه بامبو را هم در خاک و هم در آب می توان تکثیر کرد. اگر قصد شما صرفا تکثیر بامبو است بهتر است قلمه را از ۲ تا ۵ سانتی متر از زیر گره ساقه جدا کنید. قلمه شما حداقل باید 3 بند داشته باشد
 • سلام بامبو من با آب جوشیده و به فاصله ۳ متر از پنجره بزرگی که پرده داره قرار داشته کودی که بهش دادم یک در بطری برای یک تنگ بوده اما برگها از پایین زرد شدن و روی آب بعد از دو روز حالت کف طوسی رنگی هست که بوی خیلی بدی هم میده من باید چکار کنم بامبو ها از دست نرن
  • سلام احتمالا آوندها مسدود شدن ، شما باید با تیغ تیز از پایین ساقه بامبو رو به صورت مورب بدون له شدگی آوند، برش دهید هر 15 روز آب رو تعویض کنید نور گلدان هم زیاد کنید ضمنا زرد شدن برگ های پایینی و پیر عامل نگران کننده ای نیست!
 • سلام من 3 شاخه گرفتم و همه سالم بود. روز دوم دیدم داره بر اش زور میشه. نور مستقیم نداره و از آب گوشی ه بدون کلر استفاده کردم. دلیلش چیه و چیکار کنم؟
  • سلام گیاهتون به شوک رفته، نوسانات دمایی، سرما و جابجایی از دلایلش میتونه باشه قطره بامبو استفاده کنید و جای گیاه رو ثابت کنید و دقت کنید از درز پنجره و کولر و بخاری دور باشه نور هم غیر مستقیم ! نیاز نیست به پنجره چسبیده باشه فاصله 3 متر هم کفایت میکنه
 • سلام.متشکرم از این اطلاعات کاملتون.گل بامبوی من پشت برگهاش چسباک شده وکمی رنگش تغییر کرده وزرد رنگ شده.وقتی به پشت برگش دست میزنی دستت چسبناک میشه.به نظرتون این چه میتونه باشه
  • سلام خیلی ممنونم آفت شته است احتمالا از سم دیازینون استفاده کنید
 • سلام، بامبو من اصلن رشد نمی‌کنه. خیلی وقته توی یک اندازه مونده و در آب نگهداری می‌کنم. این بامبو از چند شاخه‌ی قبلی مونده که متاسفانه همه خراب شدند.
  • سلام آوند ها مسدود شدند احتمالا از پایین ساقه یک سانت رو با تیغ تیز ببرید حتما از قطره بامبو بعدش برای رشد بهتر استفاده کنید انشالله درست میشه
 • سلام من دو شاخه بامبو داشتم و در اب نگهدازي ميكردم يك بامبو ساقش از وسط زرد شذع يك بند از بالا سبزه يك بند از پايين بقيش زرد شده چكار بايد بكنم
  • سلام قسمت پایین زرد رنگ رو با تیغ تیز ببرید فقط دو بند پایینی در آب قرار بدید انشالله برمیگرده
 • با سلام و وقت بخیر ، ساقه گل بامبو چهار بندش بصورت نصف زرد و سفید شده و ریشه های سفید از همین قسمت ها بیرون زده ، ممنون میشم راهنماییم کنید ، باتشکر از لطفتون
  • سلام از قسمت زرد ببرید و تنها دو بند پایین رو داخل آب بزارید قطره تقویتی بامبو هم بریزید
 • عذر خواهی میکنم این ریشه ها رشد مجدد ندارن؟ میشه قلمه زد؟
  • خواهش میکنم ریشه دوباره رشد میکنه و برش دوباره شما همان قلمه زدن است که در آب ریشه دار میشه
 • منظورم از این رشد مجدد ریشه همون رشد گل بود یعنی از ریشه میشه ی بامبو دیگه وجود بیاد؟ ریشه درخاک رشد مفیدی داره یا در آب؟
 • ممنون از اطلاعات خوبتون. بامبویی که دارم از ابتدا که خریدم سالم نبود خیلی بهش رسیدگی کردم وضعیت خودش خیلی تغییری نکرده اما ۲تا جوانه بامبو کناره هاش زده که حدود ۱۰سانت شده اینو چطوری باید جدا کنم و نگهداری کنم؟
  • سلام روی لینک زیر کلیک کنید و داخل گروه پرسش پاسخ مهندس نیک بشید اونجا سوالتون رو به همراه عکس بفرستید https://t.me/mohandesnic
 • ممنونم عالی بود
 • سلام من یه سال بامبو دارم و ماهی دوبار اب تصفیه می ریزم و دو قطره تقویتی میزنم و در قسمت شمالی قرار داره ولی برگاش زرد علتش چیه؟
  • سلام احتمالا اوندها مسدود شده ، ته بامبو را یک سانت ببرید و فقط یک گره پایینی در آب قرار داده بشه
 • سلام وقت تون بخیر ببخشید میخواستم بدونم گیاه بامبو من ریشه هاش توی آب سبز شدن علت چیه؟ میزان ریشه های گل م هم خیلی زیاده اگر ریشه هاش رو ببرم مشکلی پیش نمیاد؟ خیلی ممنون میشم راهنمائی کنید
 • باسلام وتشكر بامبو من بتازگي برگهاي پاييني ان شروع به زرد شدن كرده بدون انكه تغييري درجا ونورش داده شده باشه مريض شده بنظر شما چكاري ميتونم براي نجاتش انجام بدهم قبل ازاينكه از بين برود
  • سلام ریشه ها چک بشه حتما اگر خیلی بلند و درهم تنیده شده کوتاه کنید ریشه ها و ساقه روبشورید
 • باسلام ما سه شاخه گل بامبو داریم هرسه شاخه اندازه های مختلفی داره اولی2مترو 26سانت دومی 1متر و 80 سومی 1مترو چهله شاخه زده از بقل ریشه زیاد داره نور که بهش می‌خره یک عدد لامپ کوچک پنلی هست و از نور آفتاب دورهنک برگ هاش زرد شدن همشون تقریبا نزدیک به 7 سال هست این گل رو داریم ممنون میشم جواب بدین چه کنم درست بشه
  • سلام روی بامبو نباید نور بتابد اصلا ریشه ها اگر درازودرهم رفته شده اند کوتاه بفرمائید
 • سلام بامبو چند ساله ریشه دار و میشه مستقیم ب خاک منتقل کرد
  • سلام اگر بامبو درآب بوده نباید منتقل به خاک بشه چون بامبو آبی هست
 • سلام ریشه های بامبو خیلی زیاد شده و به هم گره خوردن ‌برگ‌هاش از سر بامبو داره زرد میشه ممکنه راهنماییم کنید.
  • سلام یه سانت پایین ساقه رو بزنید و کود تقویتی مخصوص بامبو و قارچ کش به آب اضافه کنید
 • سلام چجوری میشه ریشه بامبو را کم کرد تمام ریشه ها بهم گره خوردن🙏
  • سلام با تیغ تیز ببرید و داخل آب قارچکش بزنید
 • سلام وقت بخیر ریشه های بیش از حد بامبو داخل اب را باید کوتاه کنیم یا خیر ممنون میشم راهنمایی کنید با سپاس
  • سلام بله ریشه ها که درهم میشن و بلند کوتاه کنید البته سعی کنید ریشه هارو بادست نکشید با قیچی کوتاه و مرتب کنید
 • با سلام آیا سنگ رنگی برای گیاه بامبو خوب است؟؟
  • سلام خیر خوب نیست
 • سلام نزدیک 10 ساله سه شاخه بامبو دارم ورشدش بد نبوده ؛به تازگی برگهای وسط ساقه دارن زرد میشن ،امروز دقت کردم دیدم نقطه های سیاه پشت برگهاش زده که با دستمال پاک میشه،2ماه پیش قارچ کش تو آبش ریختم بخاطر برجستگیهای روی ساقه هاش ،برگهاش حالت بی رنگ و انگار لکه پیسی شده؟ممنون میشم داهنمایی کنید ،ممنون
  • سلام برجستگی های روی ساقه طبیعی بوده قارچکش نمیخواسته اون نقطه ها آفت هست همه رو با دستمال پاک کنید چیزی باقی نمونه لکهای برگ بخاطر قارچکش میتونه باشه رطوبت بهش بدید وباشستن ریشه و ساقه روبرگهاش حالش بهتر میشه
 • سلام گیاه بامبو رو از بالای پیچ قطع کردیم به عنوان قلمه جدید و قلمه رو به همراه برگ هاش گذاشتیم توی اب. برگ ها توی اب خراب میشن؟ اگه پاسخ مثبته باید چیکار کرد؟ اگه باید برگ ها قطع بشن طریقه قطع شدنشون چطوریه؟
  • سلام قلمه رو باید طوری توی آب بزارید که فقط ساقه درآب باشه نه برگ
 • باسلام و خسته نباشید گل بامبوی من ۵ تا از بندهاش توی آبه آیا ایرادی داره یا نه اگه مشکلی هست چکارش کنم
  • سلام ممنونم چقدر زیاد تا اونجا ریشه میزنه بهتر هست فقط دو بند دراب باشه که اگر احیانا برای ساقه مشکل پیش اومد خیلی کوتاه نشه
 • سلام وقتتون بخیر من دو شاخه بامبو دارم که داخل اب نگهداری میکنم و خیلی ریشه داده. برگ هاش هم سالم و خوب هستن ارتفاع خود بامبو هاهم تقریبا 1.5 متر هستش میخوام این گیاه رو تکثیر کنم.روش های مختلفی رو دیدم اما نمیدونم از کدوم قسمت گیاه برش بزنم که اون قسمتی که برگ داره سالم بمونه و توی اب هم تکثیر کنه
  • سلام از قسمت ریشه بالاتر برید؟ و چند سانت که میخواهید رو کات کنید ساقه ریشه دار جوانه میزنه و ساقه بدون ریشه هم دوباره ریشه میزنه
 • سلام بامبو من تو ابه و از پایین گل داده باید چیکارش کنم تو خاک باید بزارم؟؟؟
  • سلام بامبو مگه گل میده ؟ممکنه از پایین پاجوش زده باشه
 • سلام متاسفانه بدون عکس متوجه نمیشم https://t.me/joinchat/Q0BU0WTuAqH62xzT این لینک پرسش وپاسخ هست اونجا میتونم راهنمایی کنم
دسته بندی محصولات
بستن