Skip to content
Search
Generic filters
Exact matches only

روش تکثیر پتوس

ساسان علاقمند
28 آذر 1399
زمان مورد نیاز برای مطالعه 8 دقیقه

معرفی گیاه پتوس

پتوس معروف به پیچک خانگی، گیاهی رونده با رشد زیاد است که در دفترها و خانه‌ها بسیار دیده می‌شود. پتوس در محیط گرم بهتر رشد می‌کند و میزان رشد آن زیاد است. ویژگی برجسته این گیاه مقاومت و تطبیق پذیری بسیار زیاد با محیط است. پتوس از جمله گیاهانی است که به افزایش اکسیژن و رطوبت در محیط کمک می‌کند.

پتوس انواع مختلفی دارد که از میان آن‌ها پتوس طلایی، پتوس ملکه مرمر و پتوس جید معروف تر هستند. پتوس شرایط نگهداری آسانی دارد و هر اتاق با نور کم، مناسب برای نگه داشتن این گیاه آپارتمانی زیبا است.

تکثیر پتوس با استفاده از روش قلمه زدن

تکثیر پتوس راحت است و از سه روش انجام می‌شود که شامل قلمه زدن پتوس در آب، قلمه زدن پتوس در خاک و تقسیم بوته می‌باشد. هدف این مقاله آموزش تکثیر گیاه پتوس با استفاده از روش قلمه زدن در آب است. لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

قلمه زدن درست و اصولی پتوس

برای تکثیر هر گیاهی ابتدا باید یک قلمه مناسب از آن گرفت. به دو روش می‌توان از گیاه پتوس قلمه گرفت. یک روش قلمه تک برگی و روش دیگر قلمه ساقه است که ما از روش قلمه ساقه استفاده می‌کنیم. برای ایجاد یک قلمه مناسب، طبق مراحل زیر عمل کنید.

ابتدا یک ساقه سالم و شاداب را برای قلمه زدن انتخاب کنید. دقت داشته باشید که حتما شاخه‌ای سالم و بدون آفت را برای تکثیر پتوس انتخاب کنید. در غیر این صورت گیاه شما عمر زیادی نخواهد کرد. طول ساقه انتخابی بهتر است بین ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر باشد. در صورت امکان شاخه باید دارای چند گره باشد. گره محل اتصال برگ به ساقه گیاه است.

قلمه زدن پتوس

ساقه‌هایی که دارای ویژگی‌های زیر هستند را انتخاب نکنید:

  1. ساقه‌هایی با برگ سیاه
  2. ساقه‌هایی با چند برگ قهوه‌ای
  3. ساقه‌هایی با لکه‌های قهوه‌ای
  4. ساقه‌هایی با قسمت‌های خشک
  5. ساقه‌هایی با وجود شواهد پوسیدگی

قلمه‌های نامنسب پتوس

ساقه را درست از قسمت زیر گره قطع کنید چرا که ریشه در همین قسمت تشکیل می‌شود. ۵ برگ برای فتوسنتز روی ساقه نگه دارید و باقی را حذف کنید. برگ‌های پایینی را برای جلوگیری از پوسیدگی، قطع نمایید.

گره قلمه پتوس

ریشه دار کردن قلمه های پتوس در آب

یک شیشه انتخاب کنید که گنجایش تمامی قلمه‌های شما را داشته باشد. عمق آب به قدری باشد که دو گره پایینی ساقه را بپوشاند. برای ریشه دار کردن پتوس می توانید از هورمون ریشه زایی استفاده کنید. هورمون ریشه زایی درصد ریشه زایی را بالا می برد و پروسه آن را تسریع می بخشد. ما به شما استفاده از هورمون ریشه زایی زیر را توصیه می کنیم.

برای خرید هورمون ریشه زایی اینجا کلیک کنید

ریشه دار کردن قلمه‌ پتوس

پتوس در هیچ مرحله‌ای از رشد نباید زیر نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد. در مرحله ریشه زایی نور زیاد باعث زردی قلمه‌ها و نابودی آن‌ها می‌شود.

باید توجه کنید که مقداری آب جذب قلمه‌ها می‌شود و از مقدار آن کم می‌شود. برای جلوگیری از کمبود آب و بروز بیماری قارچی هر دو یا سه روز آب تمیز اضافه کنید.

بسته به شرایط نگهداری بعد از حدود ۲ الی ۴ هفته، ریشه‌ها به قدر کافی رشد کرده‌اند و آماده انتقال به گلدان می‌باشند. بعد از ظهور ریشه به طول ۱۰ سانتی‌متر آن‌ها را در گلدان بکارید.

کاشت قلمه پتوس در خاک

پتوس از دسته گیاهانی است که می‌توان آن را در آب نگه داشت. بنابراین قلمه‌ها را می‌توانید برای همیشه در ظرف آب نگهداری کنید. البته نگه داری در آب هم شرایط خاصی دارد که باید رعایت شود. از جمله این شرایط تامین تغذیه گیاه از طریق اضافه کردن  کود مایع به آب به صورت ماهانه است. کود مایع فلاورآمی که تحت لیسانس آلمان تولید شده است بهترین کود برای سبزینگی و رشد پتوس می باشد.

برای خرید کود مایع فلاور آمی اینجا کلیک کنید

پرورش پتوس در آب

انتقال قلمه های ریشه دار شده پتوس به بستر خاکی

یک گلدان پلاستیکی انتخاب کنید که حداقل ۴ سوراخ در انتها داشته باشد. تاکید به داشتن سوراخ‌های زیاد در انتهای گلدان به این دلیل است که پتوس به پوسیدگی ریشه حساس است و آب اضافی باید از ته گلدان خارج شود. ارتفاع گلدان حداقل ۱۵ سانتی‌متر باشد. پتوس را در گلدان آویز پلاستیکی بکارید. پتوس گیاهی رونده می باشد که کاشت آن در گلدان آویز کلاسیک بر زیبایی آن می افزاید.

برای خرید گلدان آویز کلاسیک اینجا کلیک کنید

به هیچ عنوان از خاک باغچه برای پتوس استفاده نکنید. خاک پتوس باید سبک و غنی باشد. خاکبرگ پوسیده و بسته بندی بهترین بستر برای پتوس می باشد. قبل از اضافه کردن خاکبرگ ، کف گلدان را برای زهکشی بهتر پوکه بریزید.

برای خرید پوکه معدنی اینجا کلیک کنید

برای خرید خاک مناسب پتوس اینجا کلیک کنید

با انگشت خود حفره‌ای به عمق ۵ الی ۷ سانتی‌متر در خاک ایجاد کنید. قلمه‌ها را به نحوی در حفره تعبیه شده قرار دهید که به ریشه‌ها فشار وارد نشود. خاک اطراف ریشه را به آرامی فشار دهید تا سفت شود.

خاک مناسب برای کاشت پتوس

پتوس نسبت به شرایط آب دهی کمی حساس است. خشکی زیاد خاک باعث ریزش برگ پتوس می‌شود. خاک با رطوبت کم، مورد پسند پتوس است. پس کافی است هر چند روز یک بار زمانی که خاک کمی خشک شد به پتوس آب داد. دقت داشته باشید که خاک گلی و خیس باعث نابودی گیاه می‌شود. ما به شما پیشنهاد می دهیم برای آبیاری از آب پاش های 3 لیتری کلاسیک استفاده کنید و برای خرید آن روی لینک زیر کلیک کنید.

لینک خرید آب پاش پلاستیکی کلاسیک

آبیاری پتوس

زادگاه پتوس که جزایر سالومون است محیطی گرم و مرطوب است. بنابراین برای رشد بهتر گیاه بهتر است تا جای ممکن شرایط محیط را به زادگاه گیاه نزدیک کنیم. پتوس را بهتر است در دمای ۱۸ الی ۲۴ درجه سانتی‌گراد نگه دارید. در بهار می‌توانید گیاه را در بیرون از خانه زیر سایه‌بان نگهداری کنید. توجه کنید که پتوس به هیچ عنوان نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد و همیشه باید در محیط خارج از خانه دارای سایه‌بان باشد. برای هدایت شاخه‌ها می‌توانید از قیم، داربست یا پرگولا استفاده کنید.

پرورش پتوس در آب

یک ظرف شیشه‌ای شفاف انتخاب کنید. استفاده از ظرف شیشه‌ای باعث می‌شود نور به اندازه کافی به گیاه برسد. داخل ظرف شیشه‌ای را تمیز کنید. وجود آلودگی باعث رشد قارچ در ریشه گیاه می‌شود. سه چهارم ظرف را پر از آب تمیز کنید. کمی سنگ زینتی در داخل ظرف بریزید. سپس حفره‌ای را برای قرار دادن قلمه‌های ریشه‌دار شده ایجاد کنید.

ظرف مناسب برای پتوس

گیاهان علاوه بر آب و نور خورشید برای رشد به مواد مغذی نیز احتیاج دارند. برای تامین مواد مورد نیاز گیاه هنگام نگه داری درون آب، باید به آن کود مایع اضافه کرد. در نتیجه بعد از ریختن آب مقداری کود مایع مخصوص رشد به آن اضافه کنید.

لینک خرید کود مایع فلاور آمی

کود مناسب برای پتوس

اگر داخل آب علائم پوسیدگی دیدید سنگ‌ها را بشویید. برای مقابله با بیماری‌های قارچی می‌توانید از قارچ کش مانکوزب استفاده نمایید. اگر برگ‌ها پژمرده یا قهوه‌ای شدند این بدان معنی است که آوندها مسدود شده‌اند. زردی برگ نیز به خاطر جذب آب زیاد است.

 

نکته مهم: با توجه به اینکه برگ‌های پتوس سمی است، این گیاه را دور از دسترس کودکان و حیوانات نگه دارید.

ضمنا هر سوالی دارید میتونید با عضویت در گروه تلگرامی مهندس نیک ، آن را بپرسید و پاسخ آن را به صورت آنلاین دریافت کنید.

لینک گروه پرسش و پاسخ مهندس نیک

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود.
دسته بندی محصولات
بستن