Skip to content
Search
Generic filters
Exact matches only

جدیدترین روش کاشت بذر کاکتوس

ساسان علاقمند
2 فروردین 1400
زمان مورد نیاز برای مطالعه 8 دقیقه

در این مقاله چه نکاتی را خواهید خواند؟

در این مقاله شما را با جدیدترین روش کاشت بذرکاکتوس آشنا خواهیم کرد. این گیاهان شگفت انگیز با ساز و کار ویژه ای که برای مقابله با گرما و کم آبی دارند توانسته اند سالیان دراز خود را از خطر انقراض و نابودی در امان نگه دارند.

توجه توجه : بازار گل شهرک غرب تهران افتتاح شد!!!

مطالب مرتبط: 5 اقدام حیاتی بعد از کاشتن بذر کاکتوس
راز این سر سختی را در فرآیند ویژه سوخت و ساز کاکتوس ها باید جستجو کرد! این گیاهان در شرایط سخت و کم آبی در طول روز روزنه های خود را بسته نگه می دارند و در شب که دما و تعرق پایین است با بازکردن روزنه های خود، دی اکسید کربن موجود را در هوا جذب می کنند و به صورت اسید مالیک تثبیت کرده و در واکوئل های خود ذخیره می کنند و در روز بعد آنها را به هیدراتهای کربن تبدیل کرده و به حیات خود ادامه می دهند. واکوئل های پر آب، برگهای گوشتی ، اپیدرم چند لایه ، کوتیکول ضخیم و کرکهای به صورت خار در آمده کاکتوس ها، همگی در تقویت این ساز و کار و مقاومت این گیاهان در برابر شرایط تنش، نقش بسزایی را ایفا می کنند.

مطالب مرتبط: 6مرحله برای آموزش کاشت بذر کاکتوس در منزل 

10 راز که قبل از خرید بذر کاکتوس باید بدانید

ظرف کاشت بذر کاکتوس

خزانه کشت بذر کاکتوس

امروز قصد داریم متداول ترین روش تکثیر در خانواده  Cactaceae که همان کاشت بذر کاکتوس می باشد را قدم به قدم از ابتدا تا آخر به شما آموزش دهیم.
اما سوال اساسی اینست که آیا تمامی کاکتوس ها را می توان با بذر پرورش داد!؟
در جواب باید بگوییم تکثیر با بذر روش کم هزینه و البته طولانی مدت است که برای هر نوع کاکتوس یا ساکولنتی توصیه نمی شود. به عنوان مثال اچینوپسیس به دلیل قابلیت پاجوش دهی بالا اصلا نیازی به تکثیر جنسی ندارد. کاکتو‌س‌ها با توجه به نوع شکل، نحوه پرورش به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. تقسیم‌بندی تکثیر کاکتوس‌ها معمولا به دو صورت جنسی یا همان کاشت بذر و غیر جنسی که شامل قلمه زدن، پیوند زدن و خوابانیدن می باشد. به طور کلی انواع هاورتیا، مامیلاریا، کراسولا، توربینیکارپوس، پارادیا که هر دو سال گل می دهد و کاکتوس های ملو ، آگاو و سرئه که هر 5 الی 10 سال گل میدهد را می توان با بذر تکثیر نمود.
مطالب مرتبط: شناسایی 4 مشکل عمده در مسیر کاشت کاکتوس بذری

ظرف کاشت بذر کاکتوس

گلدان کاشت بذر کاکتوس

مراحل کاشت بذر کاکتوس

 1. برداشت غلاف رسیده یا خرید مستقیم بذر از فروشگاه های معتبر

  برداشت غلاف های دانه یا میوه رسیده از گیاهان مادری خودتان یا خرید بذر از فروشگاه های معتبر، دو انتخاب است که بستگی به خودتان دارد. اگر شما تازه وارد این حوزه شده اید توصیه میکنیم برای زحمت کمتر و راحتی کار بذرهای خود را از فروشگاه های معتبر اینترنتی که دارای نشان اینماد هستند تهیه و خریداری کنید. خیلی از تولییدکنندگان بذرگیری را خودشان انجام میدهند. بدین منظور غلاف دانه را از شاخه های به رنگ روشن که گل داده اند ، جدا کنید. بهترین زمان برداشت غلاف یا میوه رسیده، موقع افتادن گل ها می باشد (البته با فرض اینکه عمل گرده افشانی صورت گرفته است).

 2. جمع آوری های غلاف های رسیده

  قبل از خشک کردن بذرها ابتدا غلاف آنها را جدا کنید. غلاف ها نباید کاملا خیس و مرطوب باشد اما کمی نم نیاز دارد. بذرهای کاکتوس به رنگ سیاه و لکه های سرخ مانند بصورت ذرات شن هستند که براحتی قابل تشخیص از گیاه مادری می باشند. غلاف را به آرامی در داخل دست هایتان فشار دهید تا ماده لزج فیبری پنبه مانند به راحتی جدا شود.

   

 3. برداشت بذر از غلاف

  با چاقوی تیز و ضدعفونی شده برشی سطحی را در کنار غلاف ایجاد کنید. بعد از قسمت کردن غلاف به تکه های کوچکتر به آرامی بذرها را جدا کنید. اگر چه بذرهای بدست آمده از کاکتوس های گرمسیری متفاوت از بذرهای گونه های بیابانی می باشد اما اصول کلی بذرگیری در آنها یکسان است . به عنوان مثال کاکتوس کریسمس (که از نوع کاکتوس های گرمسیری به شمار می رود) را با جدا کردن میوه زغال اخته مانند و فشار دادن آن به منظور جدا کردن بذرهای سیاه کوچکش، اقدام به بذرگیری می کنند.

   

 4. کاشت بذر کاکتوس در خاکی با زهکش عالی

  در این مرحله شما باید بذرهای خریداری شده یا بذرهایی را که از گیاه مادری تهیه کردید را در بستر تمیز، کم عمق با زهکش خوب بکارید. قبل اینکه بذرها را بکارید خاک را مرطوب نگه دارید اما اجازه ندهید آب به صورت ایستا در خزانه کشت شما باقی بماند. سپس بذرها را به صورت پراکنده و منظم روی سطح خاک بپاشید(از کاشت عمیق بذرهای کاکتوس جدا پرهیز کنید). بذرها را با لایه بسیار نازکی از خاک بپوشانید. بذر کاکتوس ها برای جوانه زنی به خاکی با زهکش بالا نیاز دارند چراکه در برابر بیماری قارچی بشدت ضعیف هستند. بهترین ترکیب خاکی برای کاشت بذر کاکتوس عبارتست از مخلوطی از پیت موس به همراه کوکوپیت (یک سوم) ، پرلیت (یک سوم) و ماسه دوبار شسته شده (یک سوم). اگر خاک شما برای کاشت بذر کاکتوس ضدعفونی نشده می توانید آن در دمای 150 درجه سانتی گراد پاستوریزه کنید. این اقدام موجب از بین رفتن تمامی پاتوژن ها و آفات می شود.

   

 5. روی ظرف را بپوشانید و آن را در معرض نور خورشید قرار دهید

  بعد از کاشت بذر کاکتوس ، با استفاده از درب شفاف که قابلیت عبور نور را داشته باشد بپوشانید. نور خورشید نباید به صورت مستقیم و پیوسته روی خزانه کاشت بتابد اما حداقل روزی 4 ساعت در معرض آن قرار گیرد. درب روشن به تجمع رطوبت و بهتر جوانه زدن بذرهای کاکتوس کمک می کند.  بسته به نوع کاکتوس و قوه نامیه بذرها پروسه جوانه زنی بذرهای کاکتوس ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. کاکتوس های گرمسیری برای جوانه زدن به نور کمتری نسبت به کاکتوس های بیابانی احتیاج دارند. شما برای جوانه زنی بذرهای کاکتوس های گرمسیری از نور مصنوعی نیز می توانید استفاده کنید. همچنین گلدان های آویز زیر سایه درخت یک مکان عالی برای جوانه زنی بذر کاکتوس های گرمسیری به شمار می رود.

   

 6. کاکتوس های گرمسیری را در دمای گرم و ثابت نگه دارید

  بر خلاف کاکتوس های بیابانی که نور شدید و مستقیم را می پسندند اما کاکتوس های گرمسیری را باید در نور ملایم و گرمای پایدار نگه دارید. نوسانات شدید دمایی، شب های سرد و نور مستقیم آفتاب از عوامل مخرب در جوانه زنی کاکتوس های منطقه گرمسیری می باشد. بهترین دمای جوانه زنی بذر کاکتوس 21 الی 24 درجه سانتی گراد می باشد.

   

برای درک بهتر مفهوم توضیحات بالا ویدیوی آموزشی زیر که مربوط به کاشت بذر کاکتوس می باشد را حتما مشاهده فرمایید.

ضمنا هر سوالی دارید میتونید با عضویت در گروه تلگرامی مهندس نیک ، آن را بپرسید و پاسخ آن را به صورت آنلاین دریافت کنید.

لینک گروه پرسش و پاسخ مهندس نیک

مغازه داران ، بنکدارن و غرفه داران محترم برای خرید عمده گلدان فلزی، پلاستیکی ، پلی مری و … به پیج مهندس نیک سر بزنید!

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود.
 • سلام ببخشید من چند روز پیش بذر مامیلاریا کاشتم بعد ظرف کاشت درون ماشین بود و خاک هاش جابه جا شده و بذرا زیر خاک رفتن می خواستم بدونم الان چیکار باید بکنم
  • سلام بذرهارو پیدا کنید و دوباره بکارید
 • سلام یه سوال داشتم میشه فقت با خاک پیت ماس کاکتوس رو کاشت ؟ یا باید خاک های دیگه باشه
  • سلام خیر اصلا خاک کاکتوس فقط باید استفاده کنید اگر کاکتوس ریشه دار هست درحدود ۲۰ درصد پیت ماووس اضافه میکنیم
 • سلام وقتتون بخیر من قبلا بذر کاکتوس رو کاشتم توی خاک اشتباه میخواستم بدونم میتونم دوباره بذر هارو انتقال بدم به خاکی که شما گفتید یا دیگه بذر قوه نداره
  • سلام به میتونید
 • سلام میشه بگید بعد از چند وقت میشه کاکتوس هارو تو گلدان کاشت؟
  • سلام همون لحظه ای که میخرید میتونید گلدانش رو تعویض کنید
 • درود بعضی از سایت ها نوشتن که بعد از ضد عفونی، اونو آبکشی کنیم و بعضیا هم نوشتن نیازی به آبکشی نیست. نظر شما چیه؟
  • سلام آبکشی کنید بهتره
 • سلام عزیز خوبین من بذر اچینو خریداری. کردم واینکه چه کودی مناسبه با خاک قاطی بکنم ممنون میشم جواب بدین 🙏🙏
  • سلام @Guita_flower خاک ها رو آماده میکنیم ،یک پیمانه پیت ماس و دو پیمانه ماسه و یک سوم پیمانه خاک زغال را با هم مخلوط کنیدو اگر پیت ماس یافت نشد یا کم آمد از کوکوپیت استفاده کنید برای کاشت که نیازی به کود نیست تا دوسه ماه جهت یاد آوری پیت ماس رو با ماسه 1 میلی متر مخلوط کنید
 • سلام ببخشید من بذر کاکتوس آبی خریدم و داخل خاک کاشتم خاک منم یه ذره خیلی کم خاک باغچه است و و بیشترین خاک کاکتوس مشکلی نیست و خاک یه ذره سنگ ریزه داره
  • سلام کاشت بجای خاک باغچه پیت ماووس استفاده میکردید ولی اشکالی نداره
 • سلام میشه بذر رو در خاک معمولی هم کاشت در خاک ساده
  • سلام بهتر هست درخاک قوی واستریل بکارید بذر ظریف هست و حساس
دسته بندی محصولات
بستن